Poseł Twojego Ruchu Wojciech Penkalski przekroczył w warmińskim Karbowie dozwoloną prędkość o blisko 50 km/h. Potem miał grozić funkcjonariuszom wyrzuceniem z pracy.

Poseł nie zatrzymał się jednak od razu do kontroli, tłumacząc później, że nie zauważył radiowozu. Po krótkim pościgu kierowcę zatrzymał zamknięty przejazd kolejowy w Lubominie. Penkalski od razu pokazał legitymację poselską, a funkcjonariusze poinformowali, że opis zdarzenia będą musieli przekazać marszałkowi Sejmu.

Z relacji patrolu wynika, że to zdenerwowało posła, który stał się opryskliwy i groził funkcjonariuszom wyrzuceniem z pracy - powiedziała naszemu reporterowi Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. 

Penkalski: Nie zauważyłem ograniczenia prędkości

Sam Penkalski w oświadczeniu zaprzeczył, jakoby uciekał przed policją. Nie jest prawdą, że uciekałem przed policją. Natychmiast po wezwaniu, zatrzymałem się do kontroli. Funkcjonariusze drogówki mnie wylegitymowali i zgodnie z procedurą odstąpili od czynności po spisaniu danych z dokumentów. Poinformowali również, że skierują do marszałkini Sejmu wniosek o ukaranie. Przyjąłem tę informację spokojnie, bez żadnych emocji, a już z całą pewnością bez używania słów obraźliwych czy też gróźb zwolnienia z pracy - napisał poseł TR. Faktycznie nie zauważyłem ograniczenia prędkości, deklaruję, że jestem jak zawsze gotów ponieść tego konsekwencje, co jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się w tej sprawie immunitetu - napisał w oświadczeniu Penkalski.

Rekordzista w łamaniu przepisów

Wojciech Penkalski znajdował się na czele listy piratów drogowych z immunitetem, którą opublikowaliśmy w lutym zeszłego roku. Tylko w styczniu 2013 roku fotoradar ustrzelił go 3 razy. Do tego raz zatrzymała go drogówka. W 2012 roku też 3 razy lądował w notesach policjantów.

Penkalski otrzymał mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 2011, kandydując z 1. miejsca na liście Ruchu Palikota w okręgu elbląskim. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został działaczem partii Twój Ruch. W przeszłości był karany za pobicie, groźby bezprawne wobec świadka i wymuszenie rozbójnicze, łącznie przez ponad dwa lata odbywał karę więzienia (do 2003). Z upływem czasu skazania uległy zatarciu i w rozumieniu polskiego prawa karnego Wojciech Penkalski uznawany jest za osobę niekaraną.