Ponad milion złotych da Urząd Miasta w Katowicach na zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Od listopada maluchy będą miały obowiązkowo angielski i zajęcia, których tematykę wybierze dyrektor każdej placówki.

3-4-latki będą miały raz w tygodniu 15 minut angielskiego, starszaki pół godziny nauki języka. Oprócz tego urząd miasta sfinansuje w podobnym wymiarze czasowym jedne dodatkowe zajęcia, np. rytmikę, naukę śpiewu czy gimnastykę korekcyjną. Co konkretnie - o tym zdecyduje dyrekcja przedszkola.

Do końca 2013 roku na zajęcia dodatkowe miasto przeznaczy 156 tys. zł. W przyszłym roku prawie milion zł.

To odpowiedź na protesty rodziców, którzy po wprowadzeniu nowych przepisów nie mogą płacić za zajęcia dodatkowe. Nowa ustawa zakłada, że pobyt w przedszkolu do 5 godzin dziennie jest bezpłatny. Za każdą następna godzinę rodzice nie mogą płacić więcej niż 1 zł.

W Katowicach te zmiany nie zostały przyjęte zbyt entuzjastycznie przez rodziców - powiedział RMF FM Jakub Jarząbek, rzecznik magistratu. Już wcześniej w Katowickich przedszkolach bezpłatnych było 6 godzin. Za każdą następną trzeba było zapłacić tylko 1,30 zł.