​Ponad 400 razy interweniowali dotychczas strażacy w woj. śląskim w związku z silnym wiatrem, byli wzywani zwykle do usuwania powalonych drzew i konarów. Bez dostaw energii elektrycznej pozostaje w regionie ok. 1400 odbiorców - wynika z danych służb kryzysowych wojewody śląskiego.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) zaznaczył w rozmowie z PAP, że sytuacja pogodowa w regionie stabilizuje się - wiatr się już uspokoił. Nie doszło do żadnych poważnych wypadków.

Jak podaje WCZK, od niedzielnego wieczora, kiedy zaczęło mocno wiać, strażacy interweniowali 414 razy. W pierwszych godzinach najwięcej pracy mieli na południu województwa, później także w północnej części regionu. Silny wiatr uszkodził w niektórych miejscach linie energetyczne. W poniedziałek wieczorem bez dostaw prądu było ponad 1400 gospodarstw domowych.

Z powodu pogody opóźnienia - od 10 do kilkudziesięciu minut - przez cały dzień notowała część pociągów Kolei Śląskich. Od popołudnia odwołanych zostało kilka pociągów na trasie Ustroń-Wisła Głębce z powodu usterki infrastruktury kolejowej. Na tym odcinku przewoźnik uruchomił autobusową komunikację zastępczą.