Tylko w ostatni weekend w całym kraju doszło do 1548 pożarów traw. Najwięcej odnotowano ich na Mazowszu – 264. Od początku roku trawy, łąki i nieużytki rolne paliły się ponad 8,7 tys. razy. Strażacy ostrzegają: wypalanie traw może skończyć się tragedią.

W ostatni weekend w całym kraju doszło do 1548 pożarów traw - tak wynika z informacji przekazanych PAP przez mł. bryg. Karola Kierzkowskiego z Państwowej Straży Pożarnej.

W sobotę były to łącznie 672 pożary, a w niedzielę - 876.

W oba dni najwięcej takich zdarzeń odnotowano na Mazowszu - 264 pożary. W województwie podkarpackim było to 201 pożarów, małopolskim - 179, śląskim i lubelskim - po 164, a w województwie świętokrzyskim 160.

Od początku roku trawy, łąki i nieużytki rolne paliły się zaś 8743 razy.

Stop wypalaniu

Z początkiem marca ruszyła kolejna edycja kampanii "Stop pożarom traw", mająca na celu uświadamianie o szkodliwości wypalania traw i nieużytków rolnych, a także o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą takie działanie.

Strażacy podkreślają, że choć wiele osób wypalających trawy tłumaczy zachowanie chęcią użyźniania gleby, to rzeczywistość pokazuje, że to właśnie przez nie wyjaławia się ziemia.

Przestrzegają ponadto, że wypalanie traw może zakończyć się tragedią.

Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Do zwalczania ognia potrzeba wówczas bardzo dużych sił strażackich.

Możliwe kary

Za wypalanie traw grozi kara aresztu, nagany lub grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.

Jeżeli jednak pożar spowoduje straty w mieniu w wielkich rozmiarach bądź też zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób, wtedy kara może być znacznie surowsza - i wynosić do 10 lat pozbawienia wolności.

Osoby, które doprowadziły poprzez pożar do czyjejś śmierci, mogą za to otrzymać wyrok 12 lat więzienia.

W ubiegłym roku zanotowano 41,5 tys. pożarów traw. Zginęło w nich 15 osób, w tym dwóch strażaków. Obrażenia odniosły 54 osoby. 99 proc. pożarów traw to umyślne podpalenia. 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.