Za 15 lat będzie ponad milion chorych na alzheimera. Państwo nie robi nic, by się na to przygotować - alarmuje "Rzeczpospolita". Specjalistów geriatrów jest w kraju zaledwie około 300, choć już dziś powinno być co najmniej 1000.

Według najnowszych szacunków, jakie przekazał "Rzeczpospolitej" krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii profesor Tomasz Grodzicki, choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne już dziś dotyczą około 400 tys. Polaków, a za 15 lat ich liczba się potroi. 

Dziś więcej niż 65 lat ma 5,5 miliona osób. W 2030 r. będzie ich 8,5 miliona, czyli niemal jedna czwarta całej populacji. Co ósma z tych osób zmagać się będzie z chorobą niepamięci.

Obecnie 5,5 miliona osób starszych ma do dyspozycji ledwie 40 oddziałów geriatrii, głównie na Śląsku. Właśnie tę lukę na rynku wykorzystują prywatne firmy. W prowadzonych przez nie domach opieki dziennej koszty z reguły wynoszą 70-80 za dzień.

Gdy w grę wchodzi specjalistyczna opieka, np. rehabilitacja neurologiczna, cena zbliża się do 100 zł. A wykwalifikowana opiekunka towarzysząca choremu na okrągło, kontrole lekarskie i rehabilitacja to już obciążenie rzędu 4,5 tysięcy złotych miesięcznie.

(mpw)