Rosjanie zaostrzają graniczne kontrole owoców i warzyw z Polski. Rosyjskie służby fitosanitarne poinformowały właśnie, że decyzję o wzmożeniu kontroli podjęto po powtarzających się przypadkach nieprawidłowości w transportach towarów roślinnych z naszego kraju.

Decyzja Rosjan oznacza, że polskich eksporterów mogą czekać wielkie kłopoty. Wzmożone kontrole oznaczają, że rosyjskie służby będą wykrywać więcej, nawet drobnych uchybień, a to może być nawet powodem wprowadzenia embarga na niektóre towary.

Tadeusz Kłos, Główny Inspektor Ochrony roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos zwraca też uwagę na inny problem. Zawsze to jest wydłużenie czasu postoju z towarem, a to na pewno nie ułatwia transportu - także dla kierowców - powiedział Kłos.

Inspektor zapowiedział na ten tydzień spotkanie z producentami roślin, by uczulić ich na przestrzeganie w pełni warunków eksportu. Także w tym tygodniu będzie się próbował umówić ze swym rosyjski, odpowiednikiem.  

Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o eksport polskich towarów pochodzenia roślinnego do Rosji - wyniósł około 700 tysięcy ton. W tym roku wyniki są jeszcze lepsze. Od początku stycznia do dziś wysłalismy już Rosjanom ponad 740 tysięcy ton owoców i warzyw.