Kontrole nie potwierdzają informacji, że poszukiwania gazu w łupkach negatywnie wpływają na środowisko - zapewnia Ministerstwo Środowiska. Dlatego - jak napisano w piśmie, uzyskanym przez naszą korespondentkę - Polska nie rozpatruje możliwości nawet czasowego zakazu poszukiwania gazu z łupków.

Pismo jest odpowiedzią Polski na unijną niechęć wobec nowego gazu. Rząd zajmuje w tej sprawie twarde stanowisko i odpiera argumenty, jakoby gaz łupkowy był zagrożeniem dla środowiska. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że w Polsce - gdzie prace już się toczą - nie stwierdzono żadnych niepokojących skutków. Poza tym nasz kraj jest dobrze przygotowany do kontrolowania procesu poszukiwania gazu, a polskie prawo jest zgodne z wyśrubowanymi normami europejskimi.

Walka na argumenty zaostrzyła się po zakazie wydobywania gazu wprowadzonym we Francji. Do poważnego starcia dojdzie po wakacjach. Wówczas Komisja Europejska opublikuje swoją analizę i w komisji środowiska Europarlamentu dyskutowany będzie raport niemieckich ekspertów, nawołujący do zaostrzenia unijnego ustawodawstwa, tak, aby uniemożliwić produkcję gazu łupkowego w Unii.