Dramatyczny apel rodziny polskiego obywatela, który kilka dni temu miał wypadek samochodowy w Iraku. "Pomóżcie nam sprowadzić Tatę do Polski" prosi MSZ syn poszkodowanego. Ali Algawam był w odwiedzinach u rodziny. Podczas podróży z Basry do Bagdadu samochód, którym jechał dachował. Cudem uszedł z życiem. Rodzina o wypadku dowiedziała się dopiero dwa dni temu i od tego czasu podejmuje starania, żeby sprowadzić go do Polski.

Bliscy proszą przede wszystkim o pomoc w uzyskaniu pełnej i rzetelnej opinii medycznej. Ali Algawam ma połamane ręce, żebra i pęknięte kości czaszki. Mimo to został wypisany ze szpitala, jest obecnie pod opieką rodziny i leczenie ogranicza się do podawania morfiny mówi jego syn Amin. Mamy wątpliwości, czy leczenie, które ogranicza się tylko do podawania coraz większych dawek jest właściwe. Nie jest w stanie przespać nawet 15 minut, budzi się z powodu bólu - opisuje.

Nie chodzi o wydatki, pokryjemy wszystkie koszty leczenia w Iraku i w Polsce oraz transportu" podkreśla syn i prosi o pomoc w załatwieniu procedur lotniczego transportu medycznego Zwracam się do polskiego rządu i do polskich służb o pomoc. Po pierwsze, żeby zapewnić odpowiednią konsultację, czy (ojciec - red.) nadaje się do transportu. Po drugie, żeby zapewnić odpowiednią opiekę na miejscu i żeby jak najszybciej ściągnąć go do Polski" - mówi syn.  Amin Algawam też gorąco dziękuje polskiemu konsulowi w Irbilu, Dominikowi Musiałowi. Dziękuję za jego zaangażowanie, za jego empatię, ale proszę także do dalsze wsparcie, o pomoc, żeby ratować mojemu ojcu życie.

Ali Algawam od ponad trzydziestu lat mieszka w Polsce, tu urodziła się czwórka jego dzieci. W Polsce znalazł się pisząc rozprawę doktorską, gdy uciekał przed reżimem Sadama Husajna. Tu poznał mamę, która wtedy studiowała filologię polską, zakochał się i założył rodzinę -  opowiada Amin. Polska to jego pierwsza ojczyzna, drugą stał się kraj pochodzenia -  tłumaczy syn i podkreśla, że cała rodzina to katolicy.

Biuro prasowe MSZ zapewnia, że jest w kontakcie z irackimi władzami i udziela pomocy polskiemu obywatelowi.

(m)