Autostrada Wielkopolska (AWSA) - koncesjonariusz trasy A2 Konin-Tomyśl - może wystąpić do sądu przeciwko Skarbowi Państwa - donosi "Puls Biznesu". Spór dotyczy państwowych płatności dla spółki za darmowy przejazd ciężarówek, który gwarantował aneks do umowy koncesyjnej. Został on uznany za nieważny w ubiegłym roku przez resort infrastruktury, który od lipca wprowadził e-myto, zlikwidował winiety i przestał płacić AWSA.

W efekcie spółka wróciła do pobierania od kierowców ciężarówek opłat na bramkach. Wielu nie chce płacić i omija trasę, a firma traci przychody. Według szacunków AWSA, z powodu zniesienia winiet spółka straci rocznie nawet 60 procent przychodów i natężenia ruchu, a do końca trwania koncesji, czyli do 2037 roku, dostanie od kierowców mniej nawet o 6-8 mld zł.

Dlatego firma rozważa zaskarżenie Polski o odszkodowanie, choć to ostateczność. Na razie wierzy, że mediacji podejmie się premier Donald Tusk. Mam nadzieję, że uda się stronom znaleźć długofalowe rozwiązanie - podkreśla wiceprezes AWSA Robert Nowak. Strona publiczna po wypracowaniu stanowiska przedstawi je w pierwszej kolejności wnioskodawcy - zapowiada natomiast rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Jak podkreśla gazeta, czas goni, bo rząd musi podjąć decyzję do listopada. Wtedy upływa 6 miesięcy od wysłania pisma do premiera.