Troje na czworo dorosłych Polaków uważa, że płeć nie powinna decydować o awansach i zarobkach. Tak wynika z sondażu, który publikuje dziś „Gazeta Wyborcza” w ramach akcji Polka 2007 prowadzonej wspólnie z RMF FM.

Rzeczywistość ma się nijak do marzeń – aż dwie trzecie kobiet i mężczyzn zgodnie przyznaje, że tych ostatnich w pracy traktuje się lepiej.

Może właśnie dlatego, prawie co trzeci Polak i tylko co piąta Polka, spodziewa się awansu w najbliższym czasie. Czy to oznacza, że panie w siebie nie wierzą?

Jak tłumaczy socjolog i psycholog Joanna Heidtman, jest to efekt podwójnych standardów: Kobieta nadal musi udowodnić, że to, że jest kobietą nie ma znaczenia. Dodaje, że właśnie przez to kobiety wykonują często podwójną pracę.

Podwójne standardy czasami dotyczą także pracy w branży zwyczajowo zarezerwowanej dla panów, jak na przykład branży stoczniowej. Jak ustalił reporter RMF FM Daniel Wołodźko, firma Ostróda Yacht już przyjęła do pracy przy produkcji luksusowych jachtów motorowych 30 pań: