Już dziś związki zawodowe działające w policji mogą ogłosić początek akcji protestacyjnej. To reakcja na plany resortu spraw wewnętrznych, który chce ograniczyć przywileje emerytalne funkcjonariuszom. O tym, jaką formę przybierze ten protest, zadecydują na rozpoczynającym się w Spale dwudniowym zjeździe NSZZ Policjantów.

Zjazd był planowany jako sprawozdawczo-wyborczy, jednak zdominuje go kwestia emerytur. Projekty zmian zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna w Kontrwywiadzie RMF FM:

Ta wypowiedź i ten plan, o którym mówił Schetyna, wywołał burzę w środowisku mundurowych. Są to wypowiedzi nieodpowiedzialne. Zwłaszcza, że jeżeli takie projekty będą, to powinny być konsultowane. Tę wypowiedź uważam za wybitnie szkodliwą - mówi lider związkowców Antoni Duda.

Jak dodał, najprostsza forma protestu, to oflagowanie jednostek policji - policjanci nie mają bowiem prawa do strajku. Duda ma jednak świadomość, że jej powodzenie nie jest gwarantowane. Dlatego nie wykluczył masowego składania wypowiedzeń przez funkcjonariuszy. Pojawiają się też pomysły wielkiej manifestacji w Warszawie, w której miałyby uczestniczyć żony i dzieci policjantów.