Prokuratura Rejonowa w Białogardzie podjęła decyzję o postawieniu zarzutów 4 policjantom, którzy użyli paralizatora wobec agresywnego mężczyzny. Funkcjonariusze z Kołobrzegu zostaną oskarżeni o znęcanie się, spowodowanie obrażeń ciała oraz wymuszanie oświadczeń od pokrzywdzonego.

Prokuratura Rejonowa w Białogardzie podjęła postanowienie o przedstawieniu zarzutów 4 policjantom. Do tej pory nie doszło jeszcze do ich przesłuchania jako podejrzanych ani do ogłoszenia im zarzutów - powiedział rzecznik prasowy koszalińskiej prokuratury Ryszard Gąsiorowski. Ich przesłuchanie jest zaplanowane w ciągu najbliższych dni.

Jak zaznaczył Gąsiorowski, sprawa jest wyjątkowa, gdyż ma on "upoważnienie ze strony białogardzkiej prokuratury na informowanie mediów co do czynności, które w kwestiach prawnych dopiero nastąpią". Policjanci usłyszą zarzut przekroczenia uprawnień polegający na użyciu paralizatora w sposób nieuprawniony, a także spowodowanie u pokrzywdzonego obrażenia ciała na czas do 7 dni. Pokrzywdzonego nie pouczono o przysługujących mu uprawnieniach - oznajmił. Jak podkreślił, "traktowanie przez policjantów można uznać za znęcanie się nad zatrzymanym".

 Według ustaleń śledczych, policjanci mieli wymuszać oświadczenie od podejrzanego. Jeżeli zatrzymany chciał złożyć zeznania, powinien mieć swobodę wypowiedzi, powinno być robione to protokolarnie. Tu miało dojść do zdarzenia, że na korytarzu przytyka się paralizator i mówi się do człowieka: a teraz mów to, co nas interesuje - powiedział Gąsiorowski. Zgodnie z przepisami policjantom grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

W nocy z 17 na 18 lipca 2016 r. na komendzie policji w Kołobrzegu znalazł się mężczyzna pod wpływem alkoholu, który miał dotkliwie pobić inne osoby. Był agresywny, miał uciekać i stawiać opór funkcjonariuszom. Według wstępnych ustaleń, policjanci legalnie i zasadnie użyli paralizatora, obezwładniając mężczyznę na ulicy.

25 lipca 2016 r. mężczyzna powiadomił prokuraturę o użyciu wobec niego paralizatora poza miejscem interwencji. Według ustaleń Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, funkcjonariusze, którzy brali udział w zdarzeniu, naruszyli dyscyplinę służbową.

(MN)