Policjanci z tzw. Archiwum X w Lublinie rozwiązali zagadkę niewyjaśnionego zabójstwa 88-letniej kobiety w Łychowie Szlacheckim pod Kraśnikiem. Staruszka została zamordowała w styczniu 2012 roku.

Samotnie mieszkająca Czesława D. przyszła wieczorem do sąsiadów prosząc ich o pomoc. Miała zakrwawiona szyję - powiedziała im, że została napadnięta. Zaraz po tym zemdlała, kobietę zabrała karetka pogotowia, ale Czesławy D. nie udało się uratować.

W oborze policjanci znaleźli martwą krowę, która miała poderżnięte gardło. Wtedy do więzienia trafił 33-letni Lubomir L., który był podejrzany o to zabójstwo. Nie było jednak wystarczających dowodów i mężczyzna został oczyszczony z tego zarzutu. Lubomir L. jednak i tak trafił do więzienia, ponieważ był poszukiwany listem gończym za rozbój i pobicie. Sprawa śmierci 88-letniej kobiety została umorzona.

Jednak policjanci z Archiwum X Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie dalej pracowali nad sprawą. Do badań genetycznych przekazano materiały, z których wcześniej nie udało się wyizolować komórek DNA.

Dzięki ponownej analizie udało się ustalić, że Lubomir L., który wcześniej zaprzeczał, że był na miejscu zbrodni, jednak tam przebywał. Świadczą o tym zabezpieczone ślady i ponownie wykonane badanie genetyczne.

Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa kobiety i znęcania się nad krową. Lubomir L. został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za zabójstwo grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.