​Policja na polecenie prokuratury weszła do budynku Stowarzyszenia Wiosna w Krakowie, organizującego akcję Szlachetna Paczka. Na miejscu trwają właśnie czynności.

Śledczy zabezpieczają dokumenty, dyski twarde oraz informacje z serwerowni na zlecenie prokuratury w Krakowie. Czynności dotyczą śledztwa w sprawie naruszenia praw pracowniczych przez księdza Jacka Stryczka. Dochodzenie trwa od kilka miesięcy.

 

Te same dokumenty oraz serwerownie w poniedziałek próbowali przejąć ochroniarze i osoby, które siłą wtargnęli do stowarzyszenia z księdzem Babiarzem. Według nieoficjalnych informacji reporterów RMF FM, mają tam znajdować się dane dotyczące właśnie ewentualnego mobbingu.

We wrześniu portal Onet opublikował dwa teksty - reportaż opisujący mobbing w Stowarzyszeniu Wiosna oraz wywiad z prezesem tego stowarzyszenia ks. Jackiem Stryczkiem - w wywiadzie duchowny odpierał zarzuty o mobbing.

Rozmówcy dziennikarza Onetu wypowiadają się zarówno anonimowo, jak i pod imieniem i nazwiskiem. Opisują uwłaczające ich godności zachowania ks. Stryczka, przywołują obraźliwe komentarze.

Po publikacji tekstów Janusza Schwertnera krakowska kuria zażądała od ks. Stryczka szczegółowych wyjaśnień w sprawie oskarżeń padających pod adresem duchownego.

Ksiądz Stryczek zrezygnował z funkcji prezesa stowarzyszenia. Nowym szefem Wiosny w październiku 2018 roku została Joanna Sadzik.

4 lutego walne zgromadzenie Wiosny odwołało Joannę Sadzik i powołało na prezesa psychoterapeutę, wykładowcę akademickiego ks. Grzegorza Babiarza. Sadzik twierdziła, że nie wie, dlaczego została odwołana. 11 lutego walne zgromadzenie, w innym niż poprzednio składzie, przywróciło Sadzik na stanowisko prezesa; wiceprezesami zostali: Dominika Langer-Gniłka, Anna Wilczyńska i Jakub Marczyński.

Zdaniem ks. Babiarza działania te były bezprawne. Pod koniec lutego pełnomocnik Babiarza wniósł o wykreślenie z KRS Joanny Sadzik i jej zarządu jako władz i wpisanie księdza Grzegorza Babiarza jako prezesa Wiosny.

W kwietniu Joanna Sadzik i zarząd zostali wykreśleni z KRS. W KRS nie ma jednak wpisu potwierdzającego, że ks. Grzegorz Babiarz jest prezesem stowarzyszenia. Oznacza to, że organizacja pozostaje bez zarządu.

Ks. Stryczek: Od dawna czekam na wyjaśnienie sprawy Stowarzyszenia WIOSNA w prokuraturze

 

W środę ks. Stryczek opublikował na Facebooku oświadczenie ws. informacji o działaniach prokuratury.

Jak wiadomo, od dawna czekam na wyjaśnienie sprawy Stowarzyszenia WIOSNA w prokuraturze. W jednym z wywiadów stwierdziłem, że jestem gotowy do złożenia wyjaśnień, jeśli będą potrzebne. Mam nadzieje, że działania prokuratury pomogą w szybkim rozwiązaniu sprawy. Bardzo tego potrzebuję, jak i pewnie wiele innych osób - napisał. 

Opracowanie: