30 milionów 768 tysięcy 225 Polaków wskaże dziś swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Głosowanie zakończy się o godzinie 21. Powinniśmy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem - dowód lub paszport. Ci, którzy będą głosować poza miejscem zameldowania muszą pamiętać by zabrać też zaświadczenie o prawie do głosowania.

O mandat poselski ubiega się łącznie 7035 kandydatów, a o miejsce w Senacie - 500 osób. Według PKW, na listach wyborczych do Sejmu 43,54 proc. stanowią kobiety, a wśród kandydatów do Senatu jest ich jedynie 14 proc.

W komisji dostaniemy dwie karty. Jedna będzie miała charakter broszury, tam znajdą się kandydaci do Sejmu, druga z nazwiskami kandydatów do Senatu to zwykła kartka A4.

Będą się one różniły kolorami. Karta zbroszurowana w głosowaniu do Sejmu jest drukowana na papierze koloru białego. Karta w głosowaniu do Senatu jest w kolorze bladożółtym - tłumaczył Stanisław Zabłocki z Państwowej Komisji Wyborczej.

Karty będą miały ścięty jeden róg, tak, by można było na nich umieścić nakładkę z alfabetem braille'a. Zarówno do Sejmu, jak i do Senatu głosujemy na tylko jedną osobę, czyli stawiamy jeden krzyżyk na karcie żółtej i jeden w białej broszurze.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych PKW ogłosi dopiero po otrzymaniu pisemnych protokołów ze wszystkich komisji okręgowych. PKW przewiduje, że będą one znane we wtorek.