Nawałnice, jakie przetoczyły się przez Łódzkie i Mazowsze uszkodziły prawie 800 dachów. Porywisty wiatr powalił setki drzew i pozrywał linie energetyczne. Tylko w powiecie opoczyńskim w woj. łódzkim wichura zerwała lub uszkodziła dachy ponad 400 budynków mieszkalnych i gospodarczych, łamała drzewa i zerwała linie energetyczne. Zobacz filmy i zdjęcia.

Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów i Żarnów; zniszczenia są także w gminach Paradyż i Opoczno. Oszacowanie strat nastąpi nie później niż w weekend - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Jacek Raczyński.

W miejscowości Parczów (gm. Białaczów) - uszkodzone lub zerwane zostały dachy z 48 budynków mieszkalnych, 68 budynków gospodarczych. W Topolicach (gm. Żarnów) nawałnica uszkodziła 31 domów i 33 budynki gospodarcze. Duże zniszczenia są też w sąsiednich miejscowościach. Wichura połamała ok. 300 drzew. Strażacy i mieszkańcy zabezpieczają zniszczone domy plandekami.

W Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie, wichura wybiła kilkadziesiąt szyb i powaliła drzewa w pobliskim parku; w Petrykozach uszkodzony został dach szkoły podstawowej, a Białaczowie dach plebani. Prądu nie ma 15 tys. gospodarstw. Nie działają również ujęcia wody pitnej.

Jeszcze w piątek powinny zostać wypłacone pierwsze zasiłki w wysokości do 6 tys. zł.

Z kolei na Mazowszu wichura zerwała lub uszkodziła dachy z ponad 250 budynków, przewracała drzewa, zrywała linie energetyczne. Najbardziej ucierpiał powiat przysuski, radomski i białobrzeski.

Zamknięta jest droga krajowa nr 2 w miejscowości Dębe Wielkie w powiecie mińskim.Ruch został poprowadzony na trasy objazdowe. Samochody osobowe kierowane są przez miejscowość Cisne, a tiry w miejscowości Zakręt jadą w stronę Kołbieli.

W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.