Będzie elektryczny, z maksymalną prędkością 50 km/h, na szybach wyświetli informacje o mijanych budynkach i pomieści 6 osób – tak w skrócie wygląda projekt pojazdu autonomicznego, czyli bez kierowcy. To futurystyczne auto tworzone jest, aby przyciągnąć turystów na ul. Piotrkowską w Łodzi.

Na pewno pojazd będzie zachęcał gości Łodzi do odwiedzenia ul. Piotrkowskiej swoim wyglądem - zauważa biznes architekt z fundacji "Ulicy Piotrkowskiej" Witek Buraczyński. Rzeczywiście to ta futurystyczność będzie przyciągała. Pomyśleliśmy też o tym, żeby turysta mógł wykorzystać auto, aby dostać się w konkretne miejsce. Pasażer tego pojazdu będzie mógł kliknąć i pojechać do restauracji, która go w tym momencie interesuje. A kolejnym elementem działającym jak magnes, wydaje mi się, że będzie chęć sprawdzenia, jak podróżuje się pojazdem bez kierowcy - dodaje.

Najważniejszym elementem przy projektowaniu pojazdu była jego przydatność dla użytkowników. Większość pojazdu jest przeszklona, żebyśmy oglądać wszystko, co nas otacza - zdradza projektant autonomicznego łódzkiego auta Jacek Chrzanowski. Pojazd w swej formie jest dość czysty, prosty i faktycznie odbiega wyglądem od normalnych samochodów. Jest to już technologia teraźniejszości, ale jeszcze cały czas kojarzy się z nowością, dlatego nowe technologie nie mogą być przedstawiane w stary sposób - tłumaczy.

Pojazd będzie poruszał się w dwóch trybach. Jeden z nich to jazda od punktu A do punktu B i wtedy będą konkretne, ustalone przystanki, a pasażer nie będzie mógł zbyt mocno ingerować w plan podróży - wyjaśnia pomysłodawca pojazdu autonomicznego w Łodzi architekt Wojtek Wycichowski. Natomiast w drugim trybie przy pomocy smartfona, tabletu czy laptopa będzie można wezwać taki pojazd i on przyjedzie na ściśle określone przez nas miejsce. Wtedy na danej trasie pojazd będziemy mogli zatrzymać w dowolnym miejscu - dodaje.

Do łódzkiego pojazdu autonomicznego będzie można wsiąść w 2022 roku, a dwa lata wcześniej gotowy będzie prototyp do testów. 

***

ZRÓBCIE DZIECIOM PRZYJEMNOŚĆ I  POSŁUCHAJCIE RAZEM RADIA DLA DZIECI >>>

(mpw)