W sądzie zakończy się sprawa odszkodowania za dom rodziny Nowaków w Nowej Hucie zniszczony przez samolot. Ubezpieczyciel na jego odbudowę chce wypłacić tylko 123 tys. złotych. Do tej pory rodzinie przesłał 15 tys. złotych. Pieniądze pochodzącą z polisy OC Cesny, która uderzyła w budynek. W katastrofie zginęły 4 osoby.

Rodzina Nowaków uważa, że wycena i wysokość odszkodowania są niesprawiedliwe. Za 123 tysiące złotych nie mają bowiem szans na nowy dom.

To jest bardzo mała kwota, bo ani domu nie wybudujemy, ani domu nie umeblujemy. To jest kwota minimalna. Teraz jesteśmy jak bezdomni; na ulicy, bo nie mamy gdzie mieszkać - żalił się naszemu dziennikarzowi pan Bogdan Nowak.

Dodajmy, że dla pogorzelców jest już przygotowany projekt nowego domu. Koszt jego budowy to 250 tysięcy złotych.Tylko 2,5 tysiąca za metr kwadratowy - dodaje architekt Jacek Stawiarski. Ten koszt jest pewnym minimum, jeśli chodzi o budowę domu - podkreśla.

Zobacz pismo od ubezpieczyciela, jakie otrzymała rodzina Nowaków

Ubezpieczyciel w przysłanym nam oświadczeniu stwierdza, że wycena została dobrze sporządzona a opiera się ona na wartości domu sprzed katastrofy lotniczej.

Witam
W załączeniu nasze oficjalne stanowisko. Niestety ze względu na ograniczenia wynikające z konieczności dochowania tajemnicy ubezpieczeniowej, nie możemy odnieść się do konkretnego przypadku. Przypominamy więc tylko ogólną zasadę, stosowaną w podobnych sytuacjach. Ze względu na tajemnicę ubezpieczeniową, nie możemy odnieść się do konkretnego przypadku. Warto jednak przypomnieć generalną zasadę, że odszkodowanie - wypłacane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku - za zniszczone mienie nie może przekroczyć jego rzeczywistej wartości. W związku z tym, jeśli zupełnie zniszczony został sześćdziesięcioletni 100 metrowy dom, to nie możemy pokrywać kosztów budowy domu o takiej powierzchni według nowych technologii, bo powodowałoby to wręcz wzbogacenie poszkodowanego. A odszkodowanie ma rekompensować rzeczywiście poniesione straty. Dlatego w takich wypadkach ocenia się jaką rzeczywistą wartość miał budynek w stanie sprzed szkody i w takiej wysokości ustalane jest odszkodowanie. Służę pomocą i informacjami w przyszłości
Pozdrawiam
Marcin Jaworski
Rzecznik Prasowy TUiR Warta SA