Ministerstwo uspokaja, ale obawy pozostają… W przyszłym roku do szkół średnich pójdą absolwenci gimnazjów i - po raz pierwszy po reformie - ósmych klas podstawówki: to 725 tysięcy uczniów. Resort edukacji jednak uspokaja i zapewnia: "Miejsca w liceach są zapewnione i nie powinno być problemów".

W rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Balinowskim wiceszef MEN Maciej Kopeć przekonuje, że resort ma wszystko dokładnie wyliczone.

Kluzik-Rostkowska o podwójnym roczniku w szkołach: To będzie katastrofa

„To będzie katastrofa” - powiedziała posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, odnosząc się w ten sposób do podwójnego rocznika w szkołach. „Ja mówiłam o tym w 2016 roku, ale w oczywisty sposób byłam słabo rozumiana” - dodała. „Rocznie my mamy w roczniku około 350... czytaj więcej

Przy wielu liceach funkcjonowały gimnazja i to tak naprawdę sprawi, że tych miejsc będzie ponad 40 tysięcy więcej - mówi.

Pytanie, czy wyliczenia ministerstwa wytrzymają zderzenie z rzeczywistością.

Szkoły będą bowiem musiały pomieścić dwa razy więcej uczniów i utworzyć dwa razy więcej klas: w trybie 4-letnim dla absolwentów podstawówek i w trybie 3-letnim dla absolwentów gimnazjów.

I tu zaczynają się schody, dlatego że szkoły nie są z gumy - podkreśla nauczyciel, ekspert Fundacji Dobrej Edukacji Aleksander Pawlicki.

Przewiduje, że "nabór będzie ograniczony", więc do jednych i drugich klas będzie trudniej się dostać.


(e)