Rodzina pięciorga ofiar pożaru w Jastrzębiu Zdroju "ze spokojem" przyjęła informację, że prokurator będzie przygotowywał akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi P. - oświadczył pełnomocnik rodziny Bartosz Sapota. "Rodzina podtrzymuje swoje stanowisko z kwietnia 2014 r. w którym stwierdziła, że zależy jej na poznaniu prawdziwego przebiegu wydarzeń" - dodał.

Dariusz P. jest podejrzany o podpalenie w maju 2013 roku domu w Jastrzębiu Zdroju i zabicie w ten sposób swej żony i czworga dzieci. We wtorek gliwicka prokuratura otrzymała pisemną opinię biegłych po przeprowadzonej obserwacji psychiatrycznej. Wynika z niej, że podejrzany był w chwili przestępstwa poczytalny. Oznacza to, że może odpowiadać karnie.

Nasi mandanci ze spokojem przyjęli informację prokuratury okręgowej, że prokurator prowadzący postępowanie będzie przygotowywał akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi P. - oświadczył pełnomocnik rodziny Bartosz Sapota podczas środowej konferencji prasowej w Rybniku.

Rodzina podtrzymuje swoje stanowisko z kwietnia 2014 r. w którym stwierdziła, że zależy jej na poznaniu prawdziwego przebiegu wydarzeń z maja 2013 r. bez względu na ciężar gatunkowy prawdy - dodał.

Jak zapowiada prokuratura, akt oskarżenia przeciwko P. powinien trafić do sądu w marcu. Sapota poinformował, że wkrótce pełnomocnik procesowy pokrzywdzonych zapozna się z aktami sprawy, a następnie zapadnie decyzja czy będą oskarżyciele posiłkowi, a jeśli tak to ilu ich będzie.

Dariuszowi P. grozi dożywocie. Mężczyzna został zatrzymany i aresztowany pod koniec marca. Gliwicka prokuratura zarzuciła mu zabójstwo pięciu osób, a także usiłowanie zabójstwa szóstej - najstarszego syna, który ocalał z pożaru. Motywem przestępstwa miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.

Dariusz P. jest poczytalny

Dokument, który otrzymała prokuratura liczy ok. stu stron, zawiera zarówno opinię psychiatrów, jak i psychologa.

Podczas zleconych w ich ramach badań, przeprowadzonych w warunkach ambulatoryjnych, biegli uznali go za niepoczytalnego.

Prokuratura nie ma wątpliwości, że to Dariusz P. podłożył ogień w domu, w którym spała jego żona i dzieci. Motywem przestępstwa miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia - Dariusz P. na krótko przed tragedią ubezpieczył żonę na wysoką kwotę. Według mediów P., który prowadził zakład produkujący meble, miał poważne długi.

Do tragedii doszło 10 maja 2013 r. Powierzchnia pożaru była niewielka - ok. 15 m kw. Jego ognisko znajdowało się na piętrze domu jednorodzinnego, paliła się część schodów i szafa. W wyniku pożaru zmarło pięć osób, ocalał tylko najstarszy syn. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną śmierci ofiar było zatrucie tlenkiem węgla.

Na miejscu zginęła 18-letnia najstarsza córka, czterolatka - w trakcie udzielania pomocy. Potem w szpitalach w Jastrzębiu Zdroju i Cieszynie zmarli kolejno: 10-letni chłopiec i 40-letnia matka dzieci oraz 13-letnia dziewczynka. 

(abs)