Rolnicy z Podlasia nie są zadowoleni z wyceny ich ziem pod obwodnicę Augustowa. Dziewiętnastu z nich odwołało się już do ministra transportu. Jeżeli to nie pomoże - grożą protestami.

Rolnicy z gmin Augustów i Raczki za hektar ziemi mają dostać 38 tysięcy złotych. Według nich, wyceny są krzywdzące i za przykład podają budowę obwodnicy Bargłowa Kościelnego, gdzie rzeczoznawca wycenił grunty nawet na 120 tys. złotych za hektar.

Mieszkam tutaj kilkadziesiąt lat, teraz muszę się wyprowadzić. Za proponowane pieniądze na pewno nie ułożę sobie nowego życia. Co mam zrobić, gdzie pójść? - powiedziała naszemu reporterowi mieszkanka gminy Raczki. Jak wysłano mnie na roboty na Sybir, tam przynajmniej Rosjanie zadbali o mieszkania dla nas. Teraz zastanawiam się co zrobię ze sobą, mam już ponad 80 lat, nie w głowie mi przeprowadzki - mówi mieszkanka tej samej wsi.

Rolnicy zapowiadają, że nie oddadzą ziemi za grosze. Zarejestrowali komitet protestacyjny i grożą kolejnymi blokadami. We wtorek spotkali się z wojewodą podlaskim. Wojewoda nie ma jednak wpływu na wysokość wycen - powiedziała Joanna Gaweł, rzecznik wojewody - Robi je niezależny, wybrany w drodze przetargu wykonawca.  

Obie strony, zarówno inwestor jak i właściciele gruntów mogą korzystać z procedury odwoławczej. Po zapoznaniu się z wyceną mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia. Podlaski Urząd Wojewódzki przekazuje je niezwłocznie do rzeczoznawcy, a ten ma obowiązek się do nich ustosunkować, czyli podnieść, obniżyć lub utrzymać wycenę. To pierwsza możliwości. Następna - to odwołanie się do ministra transportu.

Obecnie oszacowanych jest 362 nieruchomości. Wydano 155 decyzji, z których 47 się uprawomocniło. W 19 przypadkach rolnicy odwołali się do ministra transportu - dodaje Gaweł. 

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa już się rozpoczęły. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica ma mieć 34,2 km długości. W ciągu drogi krajowej nr 8 na odcinku od węzła Augustów do węzła Raczki (blisko 21,5 km) będzie drogą jednojezdniową. Na pozostałym odcinku - od węzła Raczki do węzła Suwałki-Południe będzie dwujezdniową drogą planowanej trasy ekspresowej nr 61. Budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r.