Platforma Obywatelska ogłosiła zawieszenie swojego protestu, który od 16 grudnia trwał w sali plenarnej Sejmu. "Muppet show się kończy" - skomentował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. PO zapowiedziała natomiast wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Nowoczesna z kolei zapowiedziała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - o zbadanie, czy legalne było przyjęcie ustawy budżetowej na 2017 rok. Podobnej inicjatywy nie wyklucza PSL, ale najpierw zamierza apelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by to on skierował budżet do TK. Wznowienie obrad Sejmu, zaplanowane na czwartkowy ranek, przesunięto ostatecznie na 25 stycznia. Wydarzenia z Sejmu śledziliśmy przez cały dzień w naszej relacji. Zobaczcie jej zapis!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:22

Większość parlamentarzystów klubu Platformy Obywatelskiej z aprobatą przyjęła decyzję o zawieszeniu protestu, który od 16 grudnia trwał w sali plenarnej Sejmu. Jest jednak grupa głównie młodych posłów, która ma do szefa partii Grzegorza Schetyny żal o to, jak rozegrał sprawę - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej. Jak ocenia jeden z polityków: Schetyna "napompował oczekiwania", a później im nie sprostał. TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

22:33

Liderzy PO: Grzegorz Schetyna, Tomasz Siemoniak i Borys Budka spotkali się z osobami protestującymi przed Sejmem i podziękowali im za wsparcie. Będziemy walczyć, to dopiero pierwszy etap - zapewniał Schetyna.

21:17

"Budżet jest legalny i każdy, kto twierdzi inaczej, sieje zamęt, sieje niepokój i godzi w interesy polskiego państwa, dlatego że podważanie legalności budżetu, który został przyjęty zgodnie (...) ze wszystkimi procedurami - nie zostały tu złamane ani naruszone żadne prawa, podważanie tego dokumentu daje tylko i wyłącznie paliwo tym, którzy dzisiaj mają w stosunku do polskiego państwa złą wolę" - stwierdziła premier Beata Szydło w "Gościu Wiadomości".

Pytana o to, czy nie należałoby skierować ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedziała: "Powtórzę jeszcze raz: dla mnie nie ma żadnych wątpliwości, że ten budżet został ze wszystkimi regułami przyjęty".

Jak podkreśliła, budżet "jest nie tylko legalnie uchwalonym dokumentem", ale jest także budżetem dobrym, stabilnym, prorozwojowym i prospołecznym.

Cytat

I należy się zastanowić, dlaczego politycy PO i Nowoczesnej godzą dzisiaj w budżet, który daje właśnie Polakom programy prospołeczne: Rodzina 500+, Mieszkanie plus, emeryci będą mieli darmowe leki. Jeżeli ten budżet nie zostałby przyjęty, nie zostałby uznany, tych wszystkich projektów by nie było.
Premier Beata Szydło

20:31

"PO zyskała to, że Polacy dowiedzieli się, jak wyglądał ostatni rok rządów PiS i co się stało w ostatnim czasie w polskiej demokracji" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM poseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz. "Jest jedna osoba, która na pewno przegrała na całej tej sprawie: marszałek Sejmu Marek Kuchciński pokazał swoją wielką nieudolność i nieumiejętność funkcjonowania w prawdziwej demokracji" - stwierdził Arłukowicz. Jak zaznaczył: 

Cytat

W Sejmie musi się odbyć debata. Wytkniemy każde zachowanie marszałka. Pokażemy Polakom, jak marszałek próbował złamać polską demokrację, jak stworzył bariery, zasieki.
Bartosz Arłukowicz (PO)

"Jestem niezadowolony, że do tego sporu w ogóle doszło, bo straciliśmy na tym sporze..." - przyznał z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Łapiński. "Czy wygraliśmy, czy nie, można się kłócić, ale nawet jak wygraliśmy - załóżmy, że wygraliśmy - to straciliśmy sporo krwi" - wyjaśnił.

Cytat

Myślę, że jako partia, która rządzi, powinniśmy unikać zbyt wielu frontów, (...) bo historia pokazuje, że walka na zbyt wielu frontach - a tym bardziej na frontach niepotrzebnych - może się źle skończyć.
Krzysztof Łapiński (PiS)

Bartosz Arłukowicz i Krzysztof Łapiński byli gośćmi Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Zobaczcie, przeczytajcie, posłuchajcie!


16:07

W najbliższych dniach Nowoczesna złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy legalne było przyjęcie ustawy budżetowej na 2017 rok - poinformował lider tego ugrupowania Ryszard Petru.

Podobnej inicjatywy nie wyklucza PSL, ale najpierw - jak poinformował szef tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz - ludowcy będą apelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by to on skierował budżet do TK.

Zupełnie inny pogląd ws. celowości kierowania ustawy budżetowej do Trybunału ma szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który na pytanie, czy PO zdecyduje się na taki krok, odparł: "Nie widzę sensu takiego postępowania".

Paweł Kukiz, komentując tę sprawę, stwierdził zaś wprost: "Nie bądźmy dziećmi. Jest rzeczą oczywistą, że Trybunał Konstytucyjny jest Trybunałem PiS-owskim, w związku z czym mogę się w tej chwili założyć o każdą kwotę, że będzie wszystko w porządku według orzeczeń Trybunału".


Pełny artykuł znajdziecie TUTAJ!

14:39

Czy jest coś, co opozycja mogłaby w obecnej sytuacji uznać za swój sukces? Komentuje dziennikarz RMF FM Tomasz Skory:

Zobacz również:

"Trudno coś takiego wskazać - nawet przy największym wysiłku. Sporny budżet został przyjęty, sporne posiedzenie Sejmu zamknięte, a cztery tygodnie okupacji nie tylko nie były skuteczne, ale wręcz pokazały, że "Zjednoczona Opozycja" to grupa chwiejnych, wystawiających się nawzajem do wiatru liderów, zmieniających czasem zdanie z dnia na dzień - nie tylko bez wpływu na wydarzenia, ale nawet przemyślanego planu działania.

Po kryzysie zostaje po nich na stole wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego (do przegrania, tak jak poprzedni, z września), wniosek o zawetowanie budżetu (mało realny) i seria wniosków skarżących budżetowe decyzje Sejmu - bez związku z okupacją Sejmu.

Jeśli opozycja cokolwiek uzyskała, to wsparcie ludzi, którzy tygodniami, na mrozie, towarzyszyli protestowi przed Sejmem. To jednak zysk względny, bo... chyba ich właśnie opozycja zawiodła".


Polecamy bloga Tomasza Skorego: "27 dni heroicznego fiaska". Przeczytajcie koniecznie!


14:01

Protest opozycji "to jest mocne ostrzeżenie dla PiS-u" - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Widać, że opozycja może być twarda, też może mieć wspólne mianowniki, czyli może być zjednoczona w jakiś sposób - nie na stałe, bo my idziemy swoją drogą w walce o swoje prawa - mówił lider ludowców dziennikarzom w Sejmie.

Cytat

PiS ma większość, ale nie ma monopolu na mądrość; ma większość bezwzględną, ale nie ma mądrości absolutnej i musi słuchać mniejszości.
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)

Jak zaznaczył, dialog i spór polityczny muszą wrócić do parlamentu w normalnej formie: Decyzja Platformy (o zawieszeniu protestu w Sejmie) przybliża nas do tego.

13:55

Reporter RMF FM Patryk Michalski z Sejmu:13:47

Posłowie, którzy protestowali na sali plenarnej Sejmu, powinni ponieść konsekwencje, a kary regulaminowe powinny być jedne z najwyższych - oceniła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Kempa pytana, czy jej zdaniem zawieszenie przez PO protestu kończy kryzys parlamentarny, odpowiedziała, że ma taką nadzieję, a jednocześnie zaznaczyła, że wniosek Platformy o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego jest "skazany na niepowodzenie". To jest taka próba wyjścia z tej sytuacji, do której doprowadziła tak naprawdę PO i Nowoczesna. Mamy nadzieję, że to spór zakończy i przystąpimy do normalnej pracy - stwierdziła.

Cytat

Dzisiaj zwyciężyło to, że zrozumieli ci państwo, że dalsza okupacja po prostu nie ma sensu i że nie podoba się zwykłym Polakom, i że Sejm RP przez ich działania kompromitował się.
Beata Kempa

Jak dodał, nie udała się "próba takiego swoistego przewrotu".

Pytana o ewentualne kary dla posłów, którzy protestowali na sali plenarnej Sejmu, Kempa odpowiedziała, że "konsekwencje za ten stan rzeczy powinny zostać poniesione". Sejm jest jednym z najważniejszych urzędów w państwie, nie wolno blokować, a tym bardziej (blokować) czynności funkcjonariuszy publicznych, a takim jest marszałek Sejmu. Również kodeks karny tego zabrania - zauważyła.

Cytat

Jeśli chodzi o kary regulaminowe, one powinny być jedne z najwyższych, ponieważ to, co się stało, przede wszystkim naruszyło wizerunek Sejmu RP.
Beata Kempa

Dopytywana o rodzaj kar, szefowa KPRM odpowiedziała, że chodzi o kary regulaminowe: To już zostawmy komisji regulaminowej.

13:31

Ustawa budżetowa wpłynęła do kancelarii prezydenta. Decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. jej podpisania jeszcze nie ma - poinformował szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Senat przyjął ustawę budżetową wczoraj po południu, nie zgłoszono do niej żadnych poprawek. Sejm natomiast uchwalił budżet 16 grudnia podczas głośnego posiedzenia w Sali Kolumnowej, oprotestowanego przez opozycję. 

12:57

W najbliższych dniach składamy do TK wniosek o to, czy legalne było przyjęcie ustawy budżetowej. Robimy to jak najszybciej się da - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Będziemy jutro albo pojutrze ten wniosek przedstawiać - dodał. Jak mówił, Nowoczesna poprze wniosek PO o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, bo marszałek "się nie sprawdził, nie rozwiązał konfliktu".

12:33

Jarosław Kaczyński: dobrze, że okupacja w Sejmie się skończyła, ale muszą być wyciągnięte wnioski; trzeba tak przebudować regulamin Sejmu, żeby tego typu operacje były bardzo utrudnione.

12:30

PiS ma większość, ale nie ma monopolu na mądrość, ma większość bezwzględną, ale nie ma mądrości absolutnej i musi słuchać mniejszości - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w Sejmie.

12:25

Posłanka PiS uwieczniła na filmie zakończenie sejmowego protestu PO. 

12:20

Muppet show się kończy, jesteśmy trochę rozczarowani, bo będzie pewnie nudno w Sejmie, jak wyjdą posłowie z sali i przestaną się wygłupiać. Poważnie (jest) najwyższy czas, żeby ta komedia się zakończyła i rozumiem, PO nie wie po co spędziła trzy tygodnie w Sejmie, my też nie wiemy, opinia publiczna też nie wie - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. 

12:18

12:11

Kuchciński: Przerwa w obradach do 25 stycznia do godz. 9. 

12:07

Kidawa-Błońska (PO): marszałek Sejmu zaproponował przerwę w obradach do 25 stycznia; zgodził się na to Konwent Seniorów.

12:02

Platforma Obywatelska apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustawy budżetowej na 2017 r. - powiedział Grzegorz Schetyna. Jak dodał PO nadal uważa, że budżet "jest nielegalny".

11:59

W związku z tym, że udało nam się przywrócić obecność mediów w parlamencie i możliwość nieskrępowanej relacji obrad parlamentarnych i aktywności parlamentarnej, zawieszamy nasz protest - powiedział Grzegorz Schetyna. Jak dodał, PO "składa też wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego".

Zła aktywność (Kuchcińskiego), popełniane błędy, zła organizacja pracy Sejmu, zawieszenie Michała Szczerby, doprowadziła do konfliktu i blisko trzydziestu dni konfliktu parlamentarnego i państwowego - wyjaśnił lider PO. 

11:38

Po godz. 11.30 zebrało się Prezydium Sejmu. Później planowane jest posiedzenie Konwentu Seniorów, w którym uczestniczą marszałek i wicemarszałkowie Sejmu, a także szefowie klubów. Wcześniej z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim spotkał się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obrady Sejmu mają być wznowione nie wcześniej niż o godz. 12.

11:32

Najnowsza informacja z Kancelarii Sejmu.

11:29

Ewa Kopacz, Platforma Obywatelska: Jesteśmy odpowiedzialnymi politykami, to znaczy takimi, którzy nie myślą tylko w perspektywie słupków sondażowych i nie myślą w perspektywie jednego, czy dwóch dni. Nielegalny budżet, to jest igranie z losem Polski i igranie z losem 38 milionów Polaków. My to wiemy. Obywatele muszą dokładnie wiedzieć, że dokonano rzeczy niesamowitej - najważniejsza ustawa budżetowa została uchwalona nielegalnie, a skoro tak, to trzeba obywatelem dokładnie przedstawić, czym to będzie skutkować, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość. Polacy na nielegalnym uchwaleniu budżetu bardzo stracili. 


11:20

Nasz dziennikarz już trochę się pogubił w tym sejmowym zamieszaniu :)

11:18

Najnowsze informacje z PO.

11:15

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że PSL chce "normalnych prac parlamentu". Jeżeli by to nie było możliwe podczas dzisiejszego posiedzenia, dalej by trwała blokada, to trzeba odroczyć to posiedzenie o dwa tygodnie lub ogłosić na dwa tygodnie przerwę, żeby gorące głowy ochłonęły - stwierdził.  

11:13

PSL będzie apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie ustawy budżetowej do TK - zapowiedział prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jeśli prezydent się na to nie zdecyduje, wówczas jego partia rozpocznie zbiórkę pod własnym wnioskiem do TK.

11:00

Zgodziliśmy się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30, bo jesteśmy bardzo ustępliwi - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). O przesunięcie Konwentu wnioskował klub PO.

10:36

Wniosek PO o opóźnienie obrad został rozpatrzony pozytywnie. Marszałek Kuchciński zgodził się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30. W związku z tym Sejm nie wznowi obrad wcześniej niż w południe.

10:29

PO chce jeszcze opóźnić obrady Sejmu. 

10:15

Trochę lżejsza informacja z Sejmu.

10:00

Jak informuje nasz reporter Patryk Michalski, w Sejmie panuje chaos. Posłowie na korytarzach pytają się wzajemnie, czy posiedzenie się w ogóle odbędzie i o której. Nieoficjalne informacje są takie, że politycy PiS rozważają przełożenie obrad nawet o miesiąc.

09:50

Małgorzata Kidawa-Błońska, PO: Na pewno nie protestujemy dla zabawy, że mamy takie widzimisię, tylko stoimy na straży pewnych wartości. Mamy bardzo dużo zdrowego rozsądku i bardzo dużą odpowiedzialność.

09:49

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki uważa, że nie ma żadnego powodu, żeby używać siły wobec protestujących na sali obrad posłów. Jak dodał, jest przekonany, że część opozycji sama opuści salę plenarną.

09:48

Ciekawostka wypatrzona przez naszego dziennikarza.

09:38

Za kilka minut do dziennikarzy ma wyjść lider PO Grzegorz Schetyna. 

09:35

Sejm wznowi w czwartek obrady nie wcześniej, niż o godz. 11.00 - poinformowała dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Jak dodała, obrady zostały przesunięte na prośbę PO.

Posiedzenie Prezydium Sejmu odbędzie się o godz. 10.30, a Konwent Seniorów o 10.45.

09:30

Marszałek Sejmu otworzył wczoraj 34. posiedzenie. Warto to podkreślić wobec nieprecyzyjnych informacji pojawiających się w tej sprawie. Nie ma zwyczaju by marszałek Sejmu otwierając obrady, mówił które jest to posiedzenie. Marszałek Marek Kuchciński użył standardowego zwrotu "Otwieram posiedzenie", co w tym przypadku oznaczało rozpoczęcie kolejnego, 34 posiedzenia Sejmu - podkreślił szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Marszałek Sejmu i Kancelaria Sejmu liczą na powrót do normalnych prac w Sali Posiedzeń, w ramach politycznego porozumienia. Przeniesienie obrad do Sali Kolumnowej to ostateczność, której marszałek chce za wszelką cenę uniknąć - dodał. 

09:20

Mnie jest wstyd przed ludźmi i za to, co się dzieje w Sejmie bardzo ludzi przepraszam - stwierdził w Porannej rozmowie RMF FM Paweł Kukiz. Całą rozmowę możecie przeczytać tutaj. 

09:15

Jestem wdzięczny panu marszałkowi Kuchcińskiemu, że okazał się politykiem na tyle twardym i roztropnym, że te wszystkie zaczepki - również chociażby ze strony posła (Michała) Szczerby - potrafił na tyle utrzymać na wodzy, że doprowadził do sytuacji, że wczoraj (w środę - PAP) zostało otwarte posiedzenie - stwierdził w TVN24 wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Nie ma żadnych pomysłów na to, aby teraz dokonywać wymiany marszałka - podkreślił. Pytany, czy przy kontynuacji protestu PO prawdopodobne jest, że marszałek odroczy posiedzenie na kilka dni, tydzień lub miesiąc, odpowiedział, że "oczywiście jest to prawdopodobne". 

09:12

Wciąż zachęcamy Was do udziału w naszej sondzie. Czekamy na Wasze głosy i komentarze!

09:08

W działaniach PO brak logiki. Platformie chodzi tylko o chaos. Ale Grzegorzowi Schetynie nie uda się zdestabilizować państwa. Obrady mogą się odbyć poza salą plenarną. Możemy obradować w Sali Kolumnowej lub w innym pomieszczeniu poza Sejmemstwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

09:00

O poranku w Sejmie zebrał się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, później planowane jest posiedzenie klubu PO. Partia Grzegorza Schetyny ma omówić ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie.


(mn, e)