Platforma Obywatelska złożyła w prokuraturze dwa zawiadomienia w związku z czwartkowym głosowaniem "na dwie ręce" przy wyborze sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformowali w Poznaniu liderzy partii. Według PO, przestępstwo popełniło dwoje byłych posłów Kukiz'15 oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Platforma Obywatelska złożyła w prokuraturze dwa zawiadomienia w związku z czwartkowym głosowaniem "na dwie ręce" przy wyborze sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformowali w Poznaniu liderzy partii. Według PO, przestępstwo popełniło dwoje byłych posłów Kukiz'15 oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Małgorzata Zwiercan i Kornel Morawiecki /Jacek Turczyk /PAP
Kornel Morawiecki zrzeka się członkostwa w klubie Kukiz'15. Małgorzata Zwiercan wykluczona z klubu

Są już pierwsze decyzje po tym, jak ujawniono, że w czasie wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego głosowano na "dwie ręce". Kornel Morawiecki zrzekł się członkostwa w klubie Kukiz'15, a posłanka Małgorzata Zwiercan została wykluczona z klubu. Jak poinformował rzecznik Jakub... czytaj więcej

Wnioski do prokuratury zostały dzisiaj rano złożone tak, jak zapowiadaliśmy. Dotyczą one dwóch posłów: pani poseł Zwiercan i pana posła Morawieckiego, a także pana marszałka Kuchcińskiego, który będzie musiał się wytłumaczyć z tego, że wiedząc o złamaniu prawa na sali sejmowej, nie zareagował, a uciekając z sali sejmowej, wcześniej zamknął tę część porządku obrad, ogłaszając wynik głosowania - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann przed piątkowym posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.

Sejm wybrał w czwartek prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Podczas tego głosowania posłanka Małgorzata Zwiercan oddała głos również w imieniu posła Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem Kukiz'15.

Schetyna: Prezydent Duda sam powinien zabrać głos

Lider PO Grzegorz Schetyna wyraził pogląd, że z uwagi na nieprawidłowości przy wyborze Jędrzejewskiego, prezydent Andrzej Duda nie powinien przyjmować od niego ślubowania - odebranie przez prezydenta ślubowania jest warunkiem, by sędzia mógł zacząć orzekać w TK. Prezydent zwrócił się wczoraj do marszałka Sejmu o wyjaśnienia w sprawie głosowania nad wyborem sędziego TK.

Prezydent Duda nie powinien przekierowywać odpowiedzialności, wskazywać marszałka Kuchcińskiego, tylko powinien sam zabrać głos i nie przyjąć tego ślubowania. Cała procedura powinna mieć swoją nową historię - powiedział Schetyna. Jego zdaniem, Duda powinien ponadto odebrać przysięgę od trzech sędziów Trybunału, których wybrał jeszcze poprzedni Sejm. To byłby gest pokazujący jego podmiotowość i wizję Polski - ocenił szef Platformy.

Liderzy PO byli również pytani, czy rozważali bojkot dzisiejszych obrad Zgromadzenia Narodowego. Takie informacje pojawiły się po głosowaniu nad wyborem nowego sędziego TK. Schetyna przyznał, że były rozmowy na ten temat. Rozmawialiśmy o tym wczoraj (w czwartek - przyp. redakcji) w tych emocjach, ale uważamy, że dzisiaj jest jednak wielkie święto, historyczna data, dlatego tutaj jesteśmy - powiedział.

Zaznaczył jednak, że Platforma będzie przypominać o czwartkowych wydarzeniach w Sejmie. Najgłośniej 7 maja, kiedy będziemy organizować - mam nadzieję - wielką demonstrację. Nie ma zgody na łamanie prawa, łamanie konstytucji i łamanie demokracji - dodał Schetyna.

W sprawie Zwiercan zawiadomienie o poświadczeniu nieprawdy i przekroczeniu uprawnień

Morawiecki nie wyklucza utworzenia nowego koła poselskiego

Kornel Morawiecki, który wystąpił z klubu Kukiz'15, nie wyklucza założenia koła poselskiego. Spodziewa się, że dołączy do niego m.in. Małgorzata Zwiercan, która została usunięta z klubu Kukiz'15 za to, że zagłosowała w imieniu Morawieckiego podczas wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego. czytaj więcej

Oba zawiadomienia, pod którymi widnieje podpis Neumanna, zostały złożone do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Śródmieście. Pierwsze z nich dotyczy b. posłów Kukiz'15. Małgorzacie Zwiercan PO zarzuca poświadczenie nieprawdy poprzez - jak napisano we wniosku - "potwierdzenie okoliczności, która nie miała miejsca, czyli oddaniu głosu przez posła Kornela Morawieckiego w trakcie podejmowania decyzji nad przyjęciem uchwały w sprawie wyboru członka Trybunału Konstytucyjnego".

Jest to przestępstwo opisane w art. 271 par. 1 Kodeksu karnego - stanowi on, że "funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Zdaniem PO, podczas czwartkowego głosowania, Zwiercan dopuściła się również przekroczenia uprawnień poprzez - jak wskazano w zawiadomieniu - "oddanie głosu za posła Kornela Morawieckiego przez co doprowadziła do zafałszowania wyników głosowania nad przyjęciem uchwały w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego działając przy tym na szkodę interesu publicznego".

Chodzi o przestępstwo o którym mowa w art. 231 par. 1 Kk. (funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

Morawieckiemu z kolei Platforma zarzuca nakłanianie Zwiercan do popełnienia przestępstw poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień. Zgodnie z art. 18 par. 2 "odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego".

Zawiadomienie także ws. marszałka Kuchcińskiego

W drugim zawiadomieniu PO wskazuje, że marszałek Sejmu jako funkcjonariusz publiczny "nie dopełnił ciążących na nim obowiązków poprzez niedopuszczenie złożenia wniosku o dokonanie reasumpcji (czwartkowego) głosowania".

Zdaniem autorów wniosku, w ten sposób Kuchciński działał na szkodę interesu publicznego, czyli dopuścił się przestępstwa z art. 231 par. 1 Kk (funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3").

Po ujawnieniu głosowania "na dwie ręce", Zwiercan została wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. Popełniłam błąd, nie wiedziałem, że to jest niezgodne z prawem - mówiła w czwartek Zwiercan. Morawiecki tuż po głosowaniu przyznał, że poprosił klubową koleżankę o takie głosowanie. Uważam, że jak upoważniam kogoś do głosowania, jest w porządku, w sensie moralnym - mówił poseł. W TVN24 wycofał się jednak z tych słów. Nie to, że ja ją prosiłem, to nie było też tak do końca, ona zagłosowała impulsywnie, w pewnym afekcie - powiedział Morawiecki na antenie stacji.

W podobnym przypadku sprzed kilku lat głosowania powtórzono

W 2010 r. stołeczny sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec dwóch b. posłów SLD Jana Chaładaja i Stanisława Jarmolińskiego, którzy w 2003 r. głosowali za nieobecnych kolegów. Według sądu, przekroczyli oni swe uprawnienia, gdyż każdy poseł dysponuje tylko jednym głosem. Sąd orzekł, że mają zapłacić po 5 tys. zł na cel społeczny. Gdy cała sprawa wyszła na jaw, głosowania powtórzono.

(bs)