Prokuratura wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w czwartek w Łodzi. Tramwaj śmiertelnie potrącił 9–letnią dziewczynkę, która weszła na tory w miejscu wyznaczonym jako przejście dla pieszych. Śledczy poszukują świadków zdarzenia. Według rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztofa Kopani po zdarzeniu, do którego doszło na ul. Kopcińskiego, przeprowadzono oględziny miejsca wypadku i składu tramwaju. Hamulce w pojeździe były sprawne. 40-letni motorniczy był trzeźwy. Pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi od około 1,5 roku.

Przeprowadzone badania nie doprowadziły także do stwierdzenia obecności w jego organizmie kierowcy innych środków odurzających. Po uzyskaniu wyników badań podjęto decyzję o jego zwolnieniu - powiedział Krzysztof Kopania.
Jak dodaje, prokurator polecił zatrzymanie uprawnień oraz prawa jazdy mężczyzny. Zdaniem rzecznika prokuratury w Łodzi, nie sposób jednoznacznie przesądzić, czy motorniczy usłyszy zarzuty. Ocena zawinienia w tej sprawie, może być bardzo trudna - podkreślił.

Na razie nie wiadomo z jaką prędkością poruszał się tramwaj

Jak na razie ustalono, że dziewczynka została potrącona przez tramwaj bezpośrednio po wkroczeniu na torowisko w miejscu wydzielonym jako przejście dla pieszych po uprzednim przejściu pasa jezdni od strony ul. Nawrot. Na ul. Kopcińskiego był duży ruch, a większość samochodów z uwagi na utrudnienia w ruchu stała. Konieczne jest ustalenie, kiedy motorniczy mógł zauważyć dziewczynkę i czy miał szansę skutecznie wyhamować - tłumaczy Krzysztof Kopania. Skład tramwaju został zabezpieczony. Wstępne ustalenia wskazują, że był sprawny.

Rzecznik prokuratury zwrócił jednak uwagę, że z przyczyn technicznych nie udało się odczytać zapisów prędkości, z którą poruszał się pojazd, dlatego "będą podejmowane dalsze działania w tym kierunku". Niezależnie od tego rolą biegłego będzie wyliczenie prędkości w oparciu o zapisy monitoringu - dodaje Krzysztof Kopania. Zdaniem prokuratury uzyskane w ten sposób dane będą miały kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Biegłemu zostanie zlecone opracowanie ekspertyzy dotyczącej rekonstrukcji wypadku.

Prokuratura Rejonowa Łódź–Widzew oraz policja w Łodzi proszą o informacje od osób, które były świadkami wypadku.

(ug)