Ćwierć miliona złotych dostało 10 najbardziej dotkniętych powodzią gmin w Łódzkiem. Pieniądze są przeznaczone dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zostały podzielone równo, czyli każda gmina otrzymała 25 tysięcy złotych. Strażacy przyznają, że na taki zastrzyk finansowy czekali już od dawna.

To duże i potrzebne pieniądze - przyznaje wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Koluszkach Zbigniew Łaszczyk. Liczy jeszcze, że uda się uzyskać nawet 40-procentowe dofinansowanie z wojewódzkiego związku OPS na zakup sprzętu. Potrzebujemy pompy do przepompowywania wody brudnej. Mamy w mieście problem nie tylko przy okazji powodzi, ale też po większych deszczach. Niezbędna jest też druga torba medyczna. Pierwsza - już jest wykorzystywana, a i druga znajdzie zastosowanie - dodaje Łaszczyk.

Tak więc nie wszystkie pieniądze będą wykorzystane na doposażenie strażaków w walce z wielką wodą. Jednak strażacy muszą być przygotowani do każdej akcji - od pożarów, przez powódź do wypadków drogowych, bo tych w Koluszkach nie brakuje. Tylko w tym roku wyjeżdżali z pomocą ponad 50 razy.

Gminy już dostały pieniądze, teraz muszą je przekazać jednostkom OSP. Pieniądze pochodzą od samorządu wojewódzkiego.