Dwa i pół tysiąca odbiorców po południu wciąż pozostawało bez prądu po wczorajszych nawałnicach na Mazowszu. Energii nie było w okolicach Wołomina, Piaseczna i Konstancina-Jeziorna. Usuwanie awarii miało potrwać do wieczora, ale energetykom udało się z nią uporać wcześniej. Obecnie wszyscy mieszkańcy województwa mają już prąd.

Na terenie całego kraju Straż Pożarna interweniowała ponad 300 razy, głównie usuwając skutki opadów deszczu, gradu i silnego wiatru. Następstwa gwałtownych burz to awarie stacji transformatorowych, zerwane dachy oraz przewrócone drzewa. W dotkniętych przez zjawiska pogodowe województwach trwa usuwania szkód i szacowanie strat.

W województwie łódzkim - w powiecie tomaszowskim, radomszczańskim i łowickim - doszło do wyłączenia linii wysokiego i średniego napięcia. Około 16 tys. odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej.

W Bednarach (pow. łowicki) wskutek burzy doszło do uszkodzenia urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zatrzymano pięć pociągów Intercity i dwa pociągi Kolei Mazowieckich na blisko dwie godziny. Awarię usunięto wczoraj po godz. 21.

W wyniku burz awarii uległo 116 stacji transformatorowych w województwie podlaskim (w powiecie łomżyńskim, bielskim i suwalskim).

Nawałnica i grad, które wczoraj po południu przeszły nad Bukowiną Tatrzańską (Małopolskie), spowodowały podtopienia budynków, uszkodzenia dachów i drzew. W Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej (powiat tatrzański) doszło do uszkodzenia pokryć dachowych na 11 budynkach. Straż pożarna interweniowała 50 razy.

Możliwy gwałtowny wzrost stanu wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał siedem ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia. Dotyczą one możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody na terenie województw: śląskiego (górna Warta, zlewnia górnej Odry, Małej Wisły, Przemszy i Soły), małopolskiego (zlewnia Skawy, Raby, Dunajca, Uszwicy i górnej Wisłoki), świętokrzyskiego (zlewnia Nidy, Czarnej Staszowskiej, Kamiennej i Koprzywianki), opolskiego i dolnośląskiego.

Ponadto obowiązują cztery ostrzeżenia hydrologiczne 1. stopnia. Te dotyczą możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody w obszarach występowania silnych ulew na terenie województw: łódzkiego (zlewnia Pilicy, Bzury, Warty i Prosny), wielkopolskiego (dopływy Prosny i środkowej Warty) i opolskiego (zlewnia górnej Prosny oraz Liswarty).

Według danych IMGW, możliwe są burze na południowym wschodzie kraju i w centrum.