Od niedzieli wracają pociągi na linię kolejową Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski. Z powodu poważnej awarii trakcji w Starachowicach, od piątku połączenia kolejowe na tym odcinku były odwołane. W zamian działała autobusowa komunikacja zastępcza.

Począwszy od pociągu relacji Ostrowiec - Kraków (godz. 5.14) przywrócony będzie ruch kolejowy na tej trasie - powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Przewozów Regionalnych Robert Zaborski.

Powołując się na informację z PKP PLK Zaborski powiedział, że w sobotę wieczorem "zakończono roboty naprawcze na jednym torze i trwają przygotowania do wznowienia ruchu pociągów pasażerskich." Zapowiedział też, że zanim na tory przywrócone zostaną pociągi, odbędą się jazdy testowe lokomotyw elektrycznych, które "zbadają poprawność wykonanych prac".

Obecnie, pociągi kursujące na trasie Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski są zastąpione połączeniami autobusowymi  uwzględniającymi w rozkładach jazdy wszystkie przystanki kolejowe na linii.

Odcinek linii kolejowej nr 25, na którym od piątku nie odbywały się połączenia, łączy trzy największe po Kielcach miasta regionu Świętokrzyskiego: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice oraz Skarżysko Kamienną

Najgorsza sytuacja na kolei utrzymywała się na początku tygodnia, kiedy z powodu marznących opadów deszczu dochodziło do oblodzenia trakcji elektrycznej i jej uszkodzenia. Tylko we wtorek i w środę na tory w województwie świętokrzyskim nie wyjechało łącznie kilkanaście pociągów Przewozów Regionalnych.

(mal)