Polski Związek Piłki Nożnej oczekuje od Platformy Obywatelskiej wyjaśnień w związku z bezprawnym wykorzystaniem wizerunku Roberta Lewandowskiego. Zdjęcie piłkarza w stroju reprezentacji pojawiło się na facebookowym profilu partii.

Polski Związek Piłki Nożnej oczekuje od Platformy Obywatelskiej wyjaśnień w związku z bezprawnym wykorzystaniem wizerunku Roberta Lewandowskiego. Zdjęcie piłkarza w stroju reprezentacji pojawiło się na facebookowym profilu partii.
Robert Lewandowski /PAP/Bartłomiej Zborowski /PAP

Grafika, która jest przedmiotem sporu, pojawiła się na facebookowym profilu PO 12 października. Powiązano w niej zbliżające się wybory parlamentarne z reprezentacyjnymi sukcesami "Lewego".

Radość po wczorajszym meczu trwa! "13 dni do wyborów i... 13 goli zdobył Robert Lewandowski dla reprezentacji Polski podczas eliminacji do EURO 2016" - czytamy w opisie zdjęcia, na którym widać gwiazdora naszej kadry dziękującego kibicom. Materiał jest podpisany jako sfinansowany przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP. 

"Członek kadry narodowej udostępnia, na zasadach wyłączności, swój wizerunek w stroju reprezentacji kraju polskiemu związkowi sportowemu, który jest uprawniony do wykorzystania tego wizerunku do swoich celów gospodarczych. Przepis ten przyznaje PZPN, jako polskiemu związkowi sportowemu działającemu w sporcie piłka nożna, wyłączne uprawnienie do gospodarczego wykorzystywania wizerunków członków kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn w stroju reprezentacji kraju. Wykorzystywanie wizerunków zawodników reprezentacji kraju w piłce nożnej w stroju tej reprezentacji przez osoby trzecie może więc następować wyłącznie za zgodą PZPN" - czytamy w komunikacie związku. "Platforma Obywatelska nie wystąpiła do PZPN o zgodę na korzystanie z wizerunku zawodników prowadzonej przez PZPN kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn w stroju reprezentacji kraju, polegające w szczególności na opracowaniu i rozpowszechnianiu w sieci Internet wskazanego na wstępie zdjęcia promującego Platformę Obywatelską. Tego rodzaju korzystanie bez upoważnienia z wizerunku członka kadry narodowej w stroju reprezentacji kraju stanowi naruszenie ustawowych praw wyłącznych PZPN" - podkreślono w dokumencie.

Polski Związek Piłki Nożnej domaga się od Platformy wyjaśnień i usunięcia budzącego kontrowersje obrazka. W komunikacie podkreślono, że PZPN nie sympatyzuje z żadną partią i jego działania mają charakter apolityczny.

(mn)