Internauta, który publicznie nawoływał do nienawiści na tle narodowościowym przez antysemickie wpisy na forum internetowym, otrzymał karę 6 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na dwa lata. 40-letni Sylwester U. ma także zapłacić 300 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód wydał wyrok bez przeprowadzana postępowania dowodowego. Oskarżony wystąpił o dobrowolne poddanie się karz;, nie pojawił się w sądzie.

Uzasadniając orzeczenie sędzia przytoczył niektóre sformułowania z internetowych wpisów oskarżonego, takie jak: "Żydom śmierć, Żydzi to wcielenie diabła" czy "odebrać im prawo wjazdu do Polski, parchy cuchnące".

Było to działanie publiczne, treść tych wpisów wskazuje na to, że było to nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, dotyczyło narodu żydowskiego - podkreślił Czapski.

Z uwagi na dotychczasową niekaralność oskarżonego sąd uwzględnił wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu kary więzienia w zawieszeniu. Ze względu na niskie dochody, zwolnił go od kosztów sądowych.

Sylwester U. w listopadzie ubiegłego roku skomentował na internetowym forum Kuriera Lubelskiego artykuł o obchodach rocznicy wymordowania w 1943 r. przez Niemców w obozie na Majdanku 18 tys. Żydów. W grudniu ubiegłego roku natomiast swój wpis umieścił pod artykułem dotyczącym planów budowy obok cmentarza na Majdanku spopielarni zwłok. O antysemickich wpisach zawiadomił prokuraturę jeden z czytelników. Autor został ustalony na podstawie numeru IP jego komputera.

(acz)