Prawnik i działacz społeczny zaangażowany w pomoc najbiedniejszym i bezdomnym Piotr Ikonowicz będzie kandydatem Lewicy na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) - poinformowało ugrupowanie. Ikonowicz powiedział, że jego celem jako RPO będzie to, by krzywdzeni ludzie w Polsce przestali być niewidoczni.

W konferencji prasowej udział wzięli liderzy formacji lewicowych, które poparły kandydaturę Ikonowicza na RPO - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

Ikonowicz powiedział, że "obecnie mamy znakomitego RPO - Adama Bodnara i każdy, kto będzie chciał go zastąpić, będzie miał nie lada zadanie". 

Moim największym oczekiwaniem i gorącą nadzieją - gdybym osiągnął ten cel, który dzisiaj postawiliśmy sobie wspólnie z przyjaciółmi z Lewicy (...) - jest to, żeby miliony ludzi w Polsce krzywdzonych przez system, złe przepisy, niegodziwych ludzi, żeby oni przestali być niewidzialni - powiedział Ikonowicz. Podziękował też politykom Lewicy za wysunięcie jego kandydatury na RPO.

Kim jest Piotr Ikonowicz?

Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 r. wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". 


Dwóch rywali

Oprócz Ikonowicza o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ubiegają się również Sławomir Patyra, z ramienia Koalicji Polskiej (PSL i Koalicja Obywatelska), a także Bartłomiej Wróblewski, który jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy. 

Kandydatów na RPO można było zgłaszać do 19 marca.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku wrześnie ub. roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Jak wybierany jest RPO?

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.