20 pingwinów zamieszkało właśnie w budowanym we wrocławskim ogrodzie zoologicznym Afrykarium. Zwierzęta przyjechały z Gdańska. Do dyspozycji mają najnowocześniejszy w Europie basen.

Pierwsi mieszkańcy Afrykarium mają do dyspozycji duży wybieg, plażę i głęboki na blisko 4,5 metra basen. Do ich wypełnienia zużyto blisko 3 tysiące metrów sześciennych wody. To tyle, ile mieści się w sześciu 25-metrowych basenach.

Zwierzęta takiej wody jeszcze nie widziały. Wykluły się głównie w małych basenach - przyznaje Radosław Ratajszczak, prezes ogrodu. W tej chwili są jeszcze wystraszone i prawdopodobnie przez kilka dni nie będą chciały pływać.

Pomóc i zachęcić ich do pływania ma specjalny terapeuta. Strachliwymi pingwinami zajmie się Paweł Borecki. Trener do tej pory pracował tylko z kotikami. Nowi mieszkańcy dostaną kilka dni na aklimatyzację. Później rozpocznie się trening w czasie pory karmienia. Zwierząt nie można głaskać, gdyż mogą odgryźć palec. Terapia prowadzona będzie zbiorowo.

Afrykarium we wrocławskim ogrodzie to pierwsze tak duże oceanarium w Polsce. Unikatowy na skalę europejską obiekt będzie prezentował faunę i florę Czarnego Lądu. Otwarcie całego obiektu odbędzie się w październiku. Na razie pingwiny można podziwiać z tarasu widokowego.

(acz)