Za półtora tygodnia w Warszawie zostanie otwarty pierwszy w Polsce sklep socjalny. Podstawowe produkty spożywcze oraz chemia gospodarcza będą w nim o połowę tańsze. Zakupy zrobią w nim podopieczni opieki społecznej dzielnicy Wola. Pomysłodawcą sklepu jest fundacja "Jeden Drugiemu".

Zakupy będą w nim mogli robić podopieczni opieki społecznej na Woli, ale nie wszyscy - tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka. Na początek będą to samotne matki i osoby starsze. Osoby, które wkładają prace w wychodzenie ze swoich problemów, zaangażowane w swój rozwój. Takie osoby dostaną w pierwszej kolejności uprawnienie do korzystania ze sklepu - mówi Fiszer-Nowacka.

Urzędnicy pomocy społecznej wydadzą takim osobom zaświadczenia, które umożliwią zrobienie zakupów w sklepie socjalnym. Będzie w nim można wydać maksymalnie kilkaset złotych miesięcznie.

Urzędnicy, którzy udostępnili fundacji lokal na sklep chcą też kontrolować, czy nikt kupionych tanio produktów nie odsprzedaje drożej innym. To czy program się sprawdzi będzie też zależało od darczyńców fundacji, która bardzo liczy na pomoc i przekazywanie produktów do sklepu socjalnego.