W Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” przeprowadzono pierwszy przeszczep serca. 14-letni Kuba dostał serce od dorosłego mężczyzny. Chłopiec czekał ponad rok na dawcę - do ostatniego momentu nie wierzył, że uda mu się pomóc. Dziecko już za miesiąc opuści szpital.

Wczoraj - cztery dni po operacji - Kuba opuścił Oddział Intensywnej Terapii. Dziś wstał z łóżka, jutro przejdzie biopsję serca, by ocenić ryzyko odrzutu.

Chłopcu można było przeszczepić serce 33-latka, bo oba organy były zbliżone wagą i rozmiarem. Chore serce jest dużo większe niż zdrowie, więc Kuba mógł dostać organ od dorosłego mężczyzny, bo miał na nie miejsce w klatce piersiowej  - mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk, który przeprowadzał operację.

Kuba jest w bardzo dobrej formie. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że

to dziecko - a mali pacjenci bardzo szybko dochodzą do formy. Operacja

Kuby przebiegła bez powikłań, więc za miesiąc powinien już móc opuścić

szpital - mówi Kuśmierczyk.

Mama Kuby mówi, że chłopiec nie bał się operacji. Nie wierzył bowiem, że znajdzie się dla niego odpowiednie serca - już raz w ostatniej chwili odwołano zaplanowaną operację. Nie dowierzał do końca. On nawet jak się wybudził, to nadal szukał pompy. Chociaż wszyscy mu powtarzali, że już jest po przeszczepie - mówi mama chłopca.

Jest nadzieja, że Kuba wreszcie wróci do domu, bo ostatnie miesiące spędzał w szpitalu. Jest jednak też lęk - to jednak jest zmiana całego życia. Wszystkiego trzeba się uczyć od nowa - mówi mama.

Kuba ponad rok żył z pompą, która zastępowała mu jego własne serce. Lekarze nie zdradzili kim był dawca serca. Lekarze mieli tylko godzinę i 15 minut na wykonanie operacji, bo transport narządu z południa kraju do Warszawy śmigłowcem zabrał blisko 3 godziny. Przyjmuje się, że całkowity czas niedokrwienia serca może trwać do

czterech godzin. W naszym przypadku 2 godziny i 45 minut zabrał

transport. Mieliśmy więc godzinę i 15 minut na to, żeby bezpiecznie móc

przeszczepić serce. Wszystko poszło bardzo sprawnie i udało nam się

zmieścić w tym czasie - tłumaczy lekarz.