Pierwsi turyści z zarejestrowanego w Krakowie biura podróży Intertour, które w piątek ogłosiło niewypłacalność, w poniedziałek wieczorem wrócili do Polski. 24 turystów z Bułgarii tuż po godz. 22 przyjechało do Krakowa, skąd część z nich busami wyruszyła w dalszą drogę do Jaworzna i Katowic.

Autokarami wysłanymi w sobotę przez samorząd województwa wyruszyło do Polski 69 osób - 24 z Bułgarii, 23 z Czarnogóry i 22 z Chorwacji.

Pozostali turyści - 45 osób z Czarnogóry i Chorwacji, wrócą do Polski we wtorek rano. Opóźnienie w ich powrocie związane jest z awarią autokaru w miejscowości Szybenik na Chorwacji. Dla tej grupy zorganizowany został transport zastępczy - informowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Za granicą pozostaje jeszcze 104 klientów biura - będą oni wracać autobusami do Polski 7 i 12 sierpnia. Łącznie za granicą przebywały 173 osoby, wysłane na wakacje przez Intertour.

Biuro złożyło oświadczenie o niewypłacalności

W piątek zarejestrowane w Krakowie biuro podróży Intertour złożyło do Marszałka Województwa Małopolskiego oświadczenie o niewypłacalności. Biuro posiada gwarancję ubezpieczeniową dla organizatorów turystyki wystawioną przez Towarzystwo Ubezpieczeń Inter Polska S.A. Środki z tej gwarancji pokryją koszty powrotu turystów do kraju. O zwrot wpłat mogą się strać także osoby, których wycieczki nie doszły do skutku. Według wstępnych informacji takich osób jest ok. 250.

Wszelkie informacje na ten temat i formularz zgłoszenia szkody z umowy gwarancji ubezpieczeniowej są dostępne na stronie www.malopolskie.pl.

(mal)