Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie byłego metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia – dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Chodzi o trzy zawiadomienia skierowane do prokuratury przez tak zwaną komisję ds. pedofili. Po trwającej miesiąc analizie zawiadomień śledczy uznali, że nie ma powodów, by w sprawie postawy Głódzia przeprowadzić śledztwo.

Chodzi o trzy zawiadomienia, które w marcu do prokuratury skierowała Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, zwana potocznie komisją do spraw pedofilii. Były one oparte o materiały przekazane komisji przez posłankę Lewicy Joannę Scheuring-Wielgus.

Według nieoficjalnych informacji, dotyczyły one trzech różnych duchownych. 

Jeden z nich, w obliczu podejrzeń, przenoszony był z parafii do parafii, kościelna kara nie dotknęła go nawet po prawomocnym skazaniu za przestępstwo pedofilskie. Kolejny ksiądz, także skazany prawomocnie, również nie został ukarany przez kościelnego hierarchę. Trzecie zawiadomienie związane było ze sprawą nieżyjącego już księdza Andrzeja Dymera.

Podstawą decyzji o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie zaniechania niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełniania przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego poniżej lat 15 było stwierdzenie, że zachowania będące przedmiotem zawiadomień nie były karane w czasie zaistnienia zdarzenia - mówi RMF FM Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Dopiero nowelizacja kodeksu karnego obowiązująca od 13 lipca 2017 roku wprowadziła karalność zachowania polegającego na niezawiadomieniu organów ściągania o dokonaniu czynu zabronionego o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego, pomimo posiadania wiarygodnej wiadomości - wyjaśnia Wawryniuk.

Podjęte przez prokuraturę czynności wykazały, że przekazane jej materiały dotyczyły zachowań z 2005, 2009 oraz 2012 roku. Ustalono też, że były one przedmiotem postępowań karnych, które zostały prawomocnie zakończone przed 13 lipca 2017 r. - poinformowała RMF FM Grażyna Wawryniuk.

Watykan nakłada karę na metropolitę

Co ważne, zawiadomienia do gdańskiej prokuratury zostały skierowane już po tym, jak Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu byłego metropolity gdańskiego za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec dzieci.

Sławoj Leszek Głódź pod koniec marca 2021 otrzymał nakaz zamieszkania poza granicami Archidiecezji Gdańskiej, którą administrował do 2020 roku. Arcybiskup dostał również zakaz uczestniczenia w publicznych, w tym religijnych wydarzeniach na terenie archidiecezji, a także nakaz wpłaty "odpowiedniej sumy" na rzecz Fundacji św. Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom przestępstw pedofilskich popełnionych przez duchownych.

Skoro zapadły takie decyzje, musiała być wina w sprawach zgłoszeń dotyczących pedofilii - mówi RMF FM jeden z gdańskich duchownych, przyznając, że kara dla Głódzia jest symboliczna, ale z punktu widzenia prawa kanonicznego także bardzo wymowna.

Prokuraturą w Polsce rządzi Zbigniew Ziobro, który obrał kurs na przyjaźń z Kościołem. Chce na tym budować swoją polityczną pozycję. I dopóki Prokuratorem Generalnym jest polityk taki jak Ziobro, to żadnemu księdzu nie spadnie włos z głowy. Ziobro jest ich ochroniarzem i polisą ubezpieczeniową. Najpierw trzeba wymienić Prokuratura Generalnego. Bez tego ciemne sprawy księży pozostaną nierozliczone - powiedziała RMF FM posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, pytana o decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa.

Będzie zażalenie?

Na razie nie wiadomo, czy zażalenie do sądu w sprawie decyzji prokuratury złoży sama komisja ds. pedofili. Niestety nie mamy jeszcze informacji o odmowie wszczęcia postępowania. Oczywiście zwrócimy się do Prokuratury o nadesłanie decyzji kończącej postępowanie, jak również akt postępowania i wówczas podejmiemy dalsze kroki - powiedziała RMF FM Barbara Chrobak, zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Opracowanie: