Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że teraz jest dobry moment na czasowe - na trzy miesiące - obniżenie akcyzy na benzynę. "Można to zrobić ze względu na większe, niż planowano wpływy z podatku VAT od paliw. To byłby bardzo dobry ruch w walce z drożyzną" - tłumaczył minister gospodarki.

Waldemar Pawlak tłumaczył, że założenia wpływów do budżetu państwa zakładają cenę ropy na poziomie 80 dolarów za baryłkę, tymczasem surowiec od początku roku kosztuje ponad 100 dolarów i w związku z tym wyższe są też wpływy z podatku VAT. Zaznaczył, że chodzi mu tylko o akcyzę na benzynę, która stanowi około jednej czwartej paliw płynnych, sprzedawanych na rynku.

Dziś można powiedzieć, że minister finansów wziął z dużą "górką" przychody z akcyzy i podatku VAT od paliw - mówił Pawlak. Podwyżka cen ropy, czyli bazy zwiększa wpływy z tytułu VAT, zatem byłoby sprawiedliwe w stosunku do kierowców, gdyby w związku z tym obniżyć akcyzę - tłumaczył Pawlak.

Wicepremier przypomniał, że polska akcyza na benzynę jest nieco większa od minimalnej stawki, wymaganej przez UE, podczas gdy akcyza na olej napędowy jest równa unijnej stawce minimalnej.

Waldemar Pawlak oświadczył też, że rozmawiał na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim, ale decyzja należy do ministra finansów. Jeżeli to zaproponuje, to taka decyzja może być szybko przyjęta - podkreślił.