360 tys. paczek papierosów o wartości ponad 3 mln złotych odkryli podlascy celnicy w Budzisku, w pobliżu granicy z Litwą. W ciężarówce, która jechała do Wielkiej Brytanii, rzekomo były przewożone słodycze.

Ciężarówka została wytypowana do rutynowej kontroli drogowej. Była to chłodnia na łotewskich numerach rejestracyjnych. Samochodem kierował 47-letni Łotysz. Według deklaracji, w ciężarówce przewożono wafle i wyroby czekoladowe. Jednak po otwarciu naczepy okazało się, że w pierwszych kartonach są płatki kukurydziane. Wtedy celnicy zdecydowali, by dokładnej skontrolować ciężarówkę.

Już prześwietlenie ładunku urządzeniem rtg wykazało, że w środku mogą być przewożone papierosy. Po dokładnej kontroli okazało się, że tylko na czterech paletach były artykuły spożywcze. Na kolejnych znajdowały się kartony z papierosami. Po dokładnym podliczeniu okazało się, że było tam 360 tys. paczek papierosów.

Kierowca został zatrzymany. Grozi mu kara do 5 lat więzienia. Zabezpieczono przemyt i ciężarówkę.

Kontrabanda była jednym z większych jednorazowych przemytów. W marcu celnicy zatrzymali w Suwałkach ciężarówkę jadącą z Rosji na Lubelszczyznę, z deklarowanym transportem barwnika do opon, gdzie były papierosy warte 5,5 mln zł.

Od początku roku funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej przejęli już prawie 3,5 mln paczek papierosów z przemytu.