Dokładnie 30 927 429,6 zł wygrał w sobotnim losowaniu Lotto szczęśliwy gracz. To druga najwyższa wygrana w historii gry. Fortunę przyniosły szczęśliwcowi liczby: 11, 15, 25, 26, 33 i 48.

Totalizator Sportowy nie informuje, w której kolekturze została skreślona szczęśliwa szóstka. Szczegóły dotyczące sobotniej wygranej ma przekazać w poniedziałek. Podaje natomiast, że zakończona kumulacja przyniosła rekordowe dopłaty na polski sport - 26,5 mln zł - i kulturę - 6,9 mln złotych.

Sobotnia wygrana jest drugą najwyższą w historii gry. Niepobity pozostaje rekord, który w lutym 2012 r. padł w Gdyni. Szczęśliwiec wygrał wówczas ponad 33,7 mln. złotych.

Gigantyczne wygrane

Lotto jest najpopularniejszą grą liczbową w Polsce. Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej z 2010 roku wynika, że w gry liczbowe Totalizatora Sportowego gra 39,4 procent dorosłych Polaków, a w samą grę Lotto - 36,9 procent.

W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że wygrywała więcej niż jedna osoba. Np. w 1994 roku padł rekord jednocześnie trafionych "szóstek" - główną wygraną podzieliło się aż osiemdziesięciu grających!

Zdarzały się również sytuacje wręcz nieprawdopodobne. W 1995 roku po raz pierwszy dwie "szóstki" zasiliły konto jednego gracza. Zwycięzca zagrał w Olsztynie i trafił główne wygrane w losowaniach 26 sierpnia i 6 września.

Największa wygrana w historii europejskich loterii padła w lipcu ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii. Szczęśliwiec zgarnął wtedy ponad... 161 milionów funtów.