Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzić pieniądze na program 500+. W internecie pojawiły się bowiem strony, na których rzekomo można pobrać wniosek o przyznanie świadczenia na dziecko w programie 500+.

W mediach społecznościowych pojawiła się nieprawdziwa informacja, że od stycznia 2016 r. wchodzi 500 złotych na dziecko wraz z możliwością pobrania gotowego wniosku. Podawany jest link do strony z wnioskiem, gdzie za jego pobranie trzeba wpisać numer telefonu. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku. Inicjatywa ta nie była konsultowana z Ministerstwem Rodziny, Pracy Polityki Społecznej - ostrzega resort.

Ministerstwo podkreśla, że wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego zostanie dopiero opracowany przez MRPiPS, będzie on darmowy i dostępny także na stronie internetowej ministerstwa.

Wnioski - podkreślił resort - będzie można składać od momentu startu programu, co według zapowiedzi powinno nastąpić w kwietniu tego roku.

Zgodnie z projektem świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub gminne centra do realizacji świadczeń.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Program Rodzina 500 plus) jest w trakcie prac legislacyjnych. Zakończono już etap uzgodnień międzyresortowych. Projekt ustawy znajduje się w konsultacjach społecznych, które mają potrwać do 21 stycznia.

(mpw)