Jest ostra odpowiedź Kancelarii Prezydenta na apele o debatę z Andrzejem Dudą przed pierwszą turą wyborów. Jest środowisko polityczne, które nie przyjmowało zaproszenia prezydenta na żadną debatę, a były to spotkania ważne dla teraźniejszości i przyszłości Polski, w tym liczne Fora Debaty Publicznej i 24 posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w których przedstawiciele PiS odmówili uczestnictwa. Dzisiaj nagle widać jakąś szczególną nadaktywność we wzywaniu prezydenta do debaty" – stwierdziła szefowa prezydenckiego biura prasowego, Joanna Trzaska-Wieczorek. „Trudno nie odnieść wrażenia, że ma ona wyłącznie wyborczy charakter” – dodała.

Taka fałszywa troska niektórych polityków, którzy dzisiaj obudzili się i chcą włączyć się do debaty i działań, które trwają, to produkt z krótkim terminem przydatności do spożycia, który skończy się wraz z datą wyborów - oceniła Trzaska-Wieczorek.  Prezydent Komorowski jako głowa państwa podejmuje konkretne działania i prowadzi debatę o najważniejszych sprawach dla Polski niemal od pięciu lat - dodała.

W ostatnim czasie politycy Prawa i Sprawiedliwości kilkukrotnie wzywali urzędującego prezydenta do debaty z innymi kandydatami przed zaplanowaną na 10 maja I turą wyborów prezydenckich. Jak mówił kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, jedynie debata z udziałem prezydenta Komorowskiego ma sens.

Duda deklarował, że jest gotowy do debaty w każdej chwili. Koledzy się śmieją, że po sobotniej konwencji, po moim wystąpieniu się przestraszył i chowa się za plecami swojego koalicjanta - stwierdził polityk PiS. Kandydat PSL Adam Jarubas wezwał w niedzielę Dudę do debaty przed wyborami.

W wyborach chcą wystartować - poza prezydentem, Dudą, Jarubasem - Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (TR), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Jacek Wilk (KNP), Waldemar Deska (Partia Libertariańska), muzyk Paweł Kukiz.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.