Na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Okęcie stoją dwa samoloty Tu-154M latające w polskich barwach - to jedne z ostatnich, historycznych ujęć, na których widać obie maszyny. Zdjęcia pochodzą z Google Maps. Ostatni raz można je było zobaczyć razem na przełomie grudnia i stycznia.

Zdjęcia, które pokazujemy (i które ciągle widać Google Maps), musiały zostać zrobione wiosną ubiegłego roku. Tu-154M o numerze bocznym 101, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, w maju 2009 został skierowany do remontu w zakładach w Samarze, skąd wrócił w grudniu. W styczniu 2010 zaś rozpoczął się remont drugiego z polskich tupolewów, o numerze 102. Ten wrócił do Polski przed kilkoma tygodniami.

Według naszych ustaleń, zdjęcie wykonano wczesnym rankiem 19 marca 2009 roku. Jeden ze stojących na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Okęcie samolot przygotowany jest do lotu do Brukseli. Na pokładzie tupolewa na poświęcony kryzysowi szczyt UE polecieli wtedy razem prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. Dzień wcześniej późnym wieczorem uzgodniły to kancelarie obu urzędów. Jeszcze po południu 18 marca scenariusz przelotów przewidywał, że o 8:00 poleci do Brukseli premier, po czym maszyna wróci do kraju po prezydenta.

18 marca 2009 jednak Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew Kancelarii Prezydenta RP przeciw Kancelarii Premiera o zwrot kosztów samolotu, którym Lech Kaczyński poleciał na szczyt UE w październiku 2008 r., dlatego wieczorem kancelarie "dogadały się" w sprawie nie ciągnięcia już sporu o samolot.

Zdjęcia pokazują też inne samoloty w dyspozycji 36 specpułku lotnictwa transportowego, odpowiedzialnego za przewożenie najważniejszych osób w państwie. Oprócz przygotowanego do lotu do Brukseli tupolewa i podłączonego do agregatu jego bliźniaka, widać na nich także helikoptery Mi-8, Bella 412, samolot Bryza oraz trzy z czterech należących do Polski samolotów Jak-40.