Uważajcie, czeka nas kolejny bardzo upalny dzień - termometry wskażą miejscami nawet 34 st. C! Nad całą Polską mogą także przechodzić bardzo gwałtowne burze. Miejscami mocno popada.

Będzie upalnie

Najcieplej będzie dziś w środkowym i wschodnim pasie kraju (od południowo - wschodniej części Pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia po Śląsk, Małopolskę - za wyjątkiem Podhala i Nowosądecczyzny i po Podkarpacie). Tam termometry wskażą od 27 do 34 st. C.

Na pozostałym obszarze Polski będzie chłodniej. Temperatury będą się wahać między 20 a 27 st. C. W szerokim pasie wybrzeża na termometrze zobaczymy maksymalnie 19 kresek.

Burze i nawałnice niemal w całej Polsce

Przed południem we wschodniej Polsce (od centralnej i wschodniej Warmii, Mazur i Podlasia przez północne i wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę po Podkarpacie oraz na wschodnich krańcach Małopolski) będzie pogodnie i słonecznie. Natomiast w pozostałej części kraju można się spodziewać deszczu i burz.

Po południu i wieczorem burze i deszcze stopniowo zaczną obejmować także wschodnią część kraju. Do późnego popołudnia pogodnie i w miarę słonecznie oraz bez opadów pozostanie tylko na Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyźnie, ale tutaj pod koniec dnia i wieczorem również będzie burzowo. Groźna pogoda także w zachodnim i środkowym pasie kraju.

Synoptycy ostrzegają, że burze - a nawet nawałnice - które będą przechodzić nad Polską, mogą być gwałtowne z silnym i porywistym wiatrem dochodzącym do 60 - 90 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu. Będą im też towarzyszyć intensywne opady deszczu.

Ulewy powodują problemy w Zachodniopomorskiem

Gwałtowne ulewy przechodzą nad województwem Zachodniopomorskim. Na północy regionu woda zalała dziesiątki piwnic. Padający od rana rzęsisty deszcz podtopił ulicę Kościuszki w Nowym Warpinie - droga jest nieprzejezdna. W Policach strażacy wypompowują wodę z warsztatu samochodowego, w Świnoujściu, Goleniowie i Kamieniu Pomorskim z piwnic.

W Szczecinie woda wybiła studzienki kanalizacyjne na Komuny Paryskiej, ale ulica jest przejezdna. Problemy mają też szczecińskie tramwaje. Błoto zapycha i blokuje zwrotnice, jednak służby techniczne na bieżąco je czyszczą. W Zachodniopomorskiem nadal leje - na szczęście po upałach poziom wody we wszystkich rzekach jest niski i nie grozi powódź.

150 interwencji po burzach nad Wielkopolską

Gwałtowne burze przeszły wczoraj nad Wielkopolską. Strażacy interweniowali aż 150 razy, na szczęście nie ma informacji, by ktokolwiek ucierpiał.

Najwięcej - aż 60 - interwencji miało miejsce w powiecie obornickim. Tam zostało uszkodzonych osiem dachów. W powiecie poznańskim strażacy interweniowali 50 razy. Burza uszkodziła tam dwa dachy.

Ponad 10 razy strażacy wyjeżdżali do interwencji w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim i wągrowieckim.