Kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. „warszawskiej reprywatyzacji”. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu już ósmy akt oskarżenia przeciwko Antoniemu F. - byłemu prezesowi reaktywowanej spółki Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein. Zarzucono mu oszustwo i pranie brudnych pieniędzy. Oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

"Oskarżony w połowie 2013r. uzgodnił zbycie na rzecz pokrzywdzonych części roszczeń do nieruchomości warszawskich, należących do Spółki "Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein"" - informuje Prokuratura Krajowa w komunikacie.

Jednocześnie Antoni F. reprezentował również inny podmiot gospodarczy, który był zarejestrowany za granicą.  W październiku 2013r. - działając w imieniu "Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein"-  "dokonał cesji wszelkich roszczeń należących do wyżej przytoczonej Spółki na rzecz podmiotu zagranicznego".

W grudniu oskarżony zawarł z umowy - w imieniu spółki - zrzekł się roszczeń i praw do nieruchomości warszawskich przy ul. Książęcej, Smolnej i Kruczkowskiego, Emfiteutyczna Kolonia Wsi Wola, Kolonia Fabryczna Augustówka oraz nieruchomości położonej w rejonie ulic Rozbrat, Czerniakowskiej, Ludnej, mimo, że w tym czasie roszczenia te nie przysługiwały już spółce, w imieniu której działał. Tym samym oskarżony wprowadził pokrzywdzonych w błąd i doprowadził  do ich "niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem".                                                     

Łączna kwota, którą przekazali pokrzywdzeni na rachunek spółki, to 175 tysięcy zł.

Byłemu prezesowi zarzucono także to podjęcie czynności "mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych w kwocie ponad 157 tysięcy zł, które uzyskał z oszustwa".

W sprawie "warszawskich reprywatyzacji" toczą się już dwa procesy

W warszawskim sądzie okręgowym są już trzy obszerne akty oskarżenia w sprawie stołecznej reprywatyzacji; dwa procesy już się toczą. W marcu ub.r. przed warszawskim SO rozpoczął się pierwszy z takich obszernych procesów, w którym wrocławska prokuratura regionalna oskarżyła siedem osób o "łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł". Czyny zarzucane oskarżonym w tamtej sprawie zostały popełnione w latach 2010-2015.

22 listopada ub.r. przed warszawskim SO rozpoczął się drugi z tych procesów, w którym oskarżeni są m.in. b. wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz b. dziekan stołecznej palestry. W sprawie chodzi o działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: ul. Chmielna 70) oraz przy ulicach: Karowej 14/16, Mokotowskiej 63, Nowy Świat 63, a także nieruchomości w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.

Z kolei w grudniu ub.r. do sądu w Warszawie trafił trzeci tzw. duży akt oskarżenia ws. reprywatyzacji. Chodzi o oskarżenie wobec 13 osób w sprawach warszawskiej reprywatyzacji z września ubiegłego roku skierowane przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.