RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Odszkodowania za błędy medyczne bez sądu

Publikacja: Piątek, 25 marca (18:09) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Pacjenci będą mogli szybciej dochodzić odszkodowań lub zadośćuczynień za błędy medyczne. Nie będą już musieli występować na drogę sądową - przewiduje to nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą uchwalił Sejm. Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 294 posłów, przeciwnych było 134, nikt nie wstrzymał się od głosu. Posłowie nie poparli wniosku PiS o odrzucenie ustawy.

Obecnie dochodzenie odszkodowania możliwe jest tylko przez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z nowelizacją, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia ma być możliwe na drodze administracyjnej w kilka miesięcy.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: