Dwie osoby z Warmii i Mazur zostały skierowane na badania w kierunku odry - dowiedział się reporter RMF FM Piotr Bułakowski. To pierwszy taki przypadek w woj. warmińsko-mazurskim.

Odra w Europie. Oto dane Światowej Organizacji Zdrowia

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje europejskie do wznowienia kampanii szczepień przeciwko odrze. Od początku 2014 roku na naszym kontynencie zanotowano 22 tysiące przypadków zachorowań na tę groźną chorobę. Dotknęła ona mieszkańców siedmiu krajów. czytaj więcej

Cała sytuacja związana z odrą, czyli pojawiające się zakażenia, które co prawda były już w Polsce, ale na terenie naszego województwa jeszcze nie miały miejsca, sprowokowały taką sytuację, że przynajmniej w dwóch przypadkach lekarze pierwszego kontaktu powzięli takie podejrzenie. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z rozpoznaniem ale tego typu próby wędrują do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie i tam będą podlegały ostatecznej identyfikacji - mówił w rozmowie z naszym reporterem Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny.

To kolejny alarmujący sygnał dot. odry w ostatnich dniach.

W Wielkopolsce odra podejrzewana jest już u czworga dzieci. Podejrzenie tej choroby wystąpiło też w Świnoujściu oraz w Szczecinie. Wcześniej trzy takie przypadku zanotowano we Wrocławiu.

Jak alarmują eksperci najgorsze są powikłania po odrze. Należy do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, drgawki, podostre stwardniające zapalenie mózgu, a w konsekwencji - śmierć. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że komplikacje występują aż u ok. 30 proc. chorych.

SPECJALNY RAPORT RMF24 O ODRZE PRZECZYTASZ TUTAJ. SPRAWDŹ, JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA I JAKIE SĄ PIERWSZE OBJAWY TEJ CHOROBY.

(abs)