Zielona woda może popłynąć dzisiaj z kranów wrocławian. Do wody w sieci ciepłowniczej zostanie dodany zielony barwnik, fluoresceina.

Środek pozwala określić miejsca potencjalnych usterek w węzłach ciepłowniczych. Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy wrocławskiej elektrociepłowni Fortum Power and Heat Polska. Badanie szczelności przeprowadzamy w październiku, aby upewnić się, że sieć jest dobrze przygotowana do sezonu zimowego - wyjaśnia. Sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z ciepłą wodą użytkową. Taką awarię trzeba jak najszybciej usunąć.

Jeżeli taka zielona woda pojawi się w kranach, na pewno nie należy jej używać, choć nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Trzeba  od razu  zadzwonić  do dyżurnego elektrociepłowni pod numer 993.

Zielony barwnik, fluoresceina, jest bezpieczny  zarówno dla ludzi, jak też dla sieci. Fortum stosuje ją zgodnie z zaleceniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Środek pozwala określić miejsca potencjalnych usterek w węzłach ciepłowniczych mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

INTERWENCJA RMF FM. Nasi dziennikarze pomogą Wam rozwiązać problem. TUTAJ czekamy na Wasze zgłoszenia.