Będzie nowy konkurs dla oddziałów kardiologii w Pomorskiem - dowiedział się reporter RMF FM Wojciech Jankowski. Po tym jak Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał kontrakty prywatnej spółce, dzierżawiącej pomieszczenia od publicznych szpitali, trzem dużym oddziałom kardiologicznym groził upadek.

Po nagłośnieniu sprawy w RMF FM, w środowisku medycznym w regionie wybuchła burza, a wojewoda pomorski zarządził kontrole działań tamtejszych konsultantów do spraw medycznych. Ujawniliśmy, że konsultant do spraw kardiologii zasiadał w Radzie Nadzorczej Pomorskich Centrów Kardiologicznych, które otrzymały wielomilionowe kontrakty od NFZ.

Nowe kontrakty otrzymają szpitale w Gdańsku i Gdyni, które były najbardziej zagrożone. NFZ nie jest jednak w stanie powiedzieć jak wysoka będzie to kwota. W przypadku konsultantów do spraw medycznych wojewoda chce mieć pewność, że nie biorą udziału w sprzecznych dla siebie przedsięwzięciach. Byłoby lepiej gdyby koncentrowali się wyłącznie na swojej pracy, na pracy konsultanta i nie łączyli tej funkcji z innymi - przyznał. Ci, którzy łączą pożegnają się z funkcją na początku nowego roku. Z końcem tego roku upływają bowiem ich kadencje.