Od maja tego roku sprzedaż papierosów mentolowych będzie zakazana. Unia Europejska stoi na stanowisku, że papierosy mają smakować tytoniem i niczym innym - pisze w poniedziałek "Polska Times".

"Papierosy powinny być papierosami. Powinny mieć smak tytoniu. Mają nie zachęcać i nie uatrakcyjniać samego procesu palenia. A dodawanie do nich smaków uatrakcyjnia palenie jako takie" - uważają eksperci z UE. Mówi też o tym dyrektywa z 2014 roku.

Gazeta zwraca uwagę, że regulacje same w sobie zawierają szlachetne cele: chodzi o działania na rzecz ochrony zdrowia. Jednak jak pisze "Polska Times" jeżeli ktoś nie ma chęci i tak nie rzuci palenia.

Drastyczne zdjęcia i zakaz "mentolów"

Od 2017 roku na paczkach papierosów umieszczane są drastyczne zdjęcia pokazujące negatywne skutki palenia. Z kolei od maja w życie wejdzie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Nowe przepisy wynikają z tego, że zdaniem UE mentol uatrakcyjnia palenie, przyczynia się do wzrostu liczby nałogowych palaczy, a rzucenie palenia staje się dla wielu z nich niełatwą decyzją.