Ochota na kota. Pod taką nazwą w warszawskiej dzielnicy Ochota ruszyło modelowe mieszkanie dla kotów. Są tam dwa pokoje wyposażone w drapaki, kryjówki, półki, kuwety i inne akcesoria. W praktyce to punkt adopcyjny otwarty przez stołeczne Schronisko "Na Paluchu". Każdy może zgłosić się tam, żeby bezpłatnie adoptować kota.

Wszystkie koty, które są tutaj są zaszczepione, zaczipowane i wykastrowane lub wysterylizowane. Adopcja jest bezpłatna, ale trzeba pamiętać, że utrzymanie kota kosztuje - podkreśla Magdalena Migdał z warszawskiego Schroniska dla zwierząt "Na paluchu". 

Wśród kotów, które czekają na nowego właściciela są między innymi dwuletnie Togo i Trelf oraz 12-letnia Adelka. Adelka jest bardzo spragniona kontaktu z ludźmi. Jest towarzyska. Trafiła do nas ze złamaną miednicą, ale już czuje się dobrze, skacze po półeczkach, przytula się, wchodzi na kolana. Tu ma dobre warunki, ale nie ma jednego: swojego człowieka - dodaje Magdalena Migdał. 

Osoby zainteresowane adopcją musza wypełnić ankietę przedadopcyjną, jest krótka rozmowa z pracownikiem, jeśli wszystko jest dobrze, to na następny dzień zapraszamy z transporterem do przewożenia kotów i podpisujemy umowę - podkreśla. 

Wnętrze lokalu zaaranżowano tak, aby zaspokajało jak najwięcej kocich potrzeb. Dwa pokoje zostały wyposażone w drapaki i kryjówki. Pomysł jest taki, żeby dzięki temu zwierzęta czekające na swój docelowy dom, przebywały w komfortowych warunkach. Modelowe "kocie mieszkanie" może być inspiracją dla przyszłych właścicieli. 


Warszawiacy, którzy są zainteresowani adopcją, mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników lokalu. Otrzymają od nich wszystkie dodatkowe informacje na temat właściwej opieki. Oprócz tego, osoby chętne do udzielenia pomocy czworonogom, dostaną wskazówki na temat form wolontariatu i darowizn. W placówce będą odbywały się także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi dowiedzą się, jak dbać o domowych pupili, a także zapobiegać bezdomności zwierząt. 

Punkt adopcyjno-informacyjny "Ochota na kota" będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 17.00, zaś w weekendy od godz. 10.00 do 15.00. 

(nm)