O północy wartość tracą stare pieniądze, którymi można było płacić w Polsce przed denominacją. Narodowy Bank Polski zakończył przyjmowanie tych monet i banknotów o godzinie 14. Można je było wymieniać w stosunku 10 tysięcy do jednego. Już w nowym roku będą przez NBP niszczone.

Z czekającymi w kolejce rozmawiał Krzysztof Zasada

Specjalna akcja wymiany starych nominałów trwała od wielu tygodni. Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego powiedział reporterowi RMF FM, że na razie trwa liczenie tych pieniędzy, na ostateczny wynik trzeba będzie jeszcze poczekać. Wiemy, że to są setki kilogramów monet w każdym oddziale, worki banknotów. Na pewno kilka ładnych dni zajmie nam policzenie, jak jest ich wartość - tłumaczył.

W oddziałach NBP ustawiały się kolejki. Wiele osób zostawiało sobie na ostatnią chwilę wymianę pieniędzy. Niektórzy klienci wkładali stare monety i banknoty do worków i puszek Caritasu - wymienione na nowe, zasilą konta tej organizacji dobroczynnej. Okazuje się, że Polacy mają bardzo dużo pieniędzy sprzed denominacji. Szacujemy, że z obiegu nie udało się ściągnąć do tej pory ponad 8 miliardów sztuk banknotów i monet, a ich łączna wartość to jest ponad 170 milionów nowych złotych - dodał Kuk.

A dokładnie o północy stare pieniądze staną się bezwartościowymi krążkami metalu i makulaturą.